Budućnost 4K videa je sigurna zahvaljujući novim i razumnijim licencama

Budućnost 4K videa je sigurna zahvaljujući novim i razumnijim licencama
Shutterstock

Budućnost 4K videa bila je pod upitnikom jer je grupacija HEVC Advance, koja polaže prava na H.265/HEVC video format, ključan za 4K sliku, tražila previše novca.

Toliko su se u svojim zahtjevima "razgranali" da su čak i oni najveći odustajali od proizvodnje i odlučili čekati rasplet ove nerazumne situacije. I dočekali su, HEVC se urazumio i ne traži više enorman novac već cifre koje su prihvatljivije i osigurat će zaštitu 4K sadržaja, što znači da nećemo morati kupovati novi TV svake godine jer se format konstantno mijenja.

U srpnju ove godine naveli su da traže 0,5 posto ukupnih prihoda od svih koji koriste njihov format, a to je uključivalo zaradu na oglasima, pretplatama i svemu ostalom povezanom s uslugom koja nudi H.265/HEVC video format. Nastala je pobuna i sad su se u HEVC-u korigirali te će maksimalno godišnje moći dobiti 40 milijuna američkih dolara umjesto dosadađnjih 100 milijuna. Također, ne vrijede ista pravila za sve, kod nekih je granica 2,5 milijuna dolara i određivat će se po veličini onoga tko pruža usluge i za što pruža usluge.

Jasno je da će Netflix, Amazon, Apple ili Facebook plaćati najviše, no bit će to daleko niže svote od dosadašnjih i uz mnogo pravedniji način njihova određivanja. Uz to, sad više ne treba tražiti alternativu toliko agresivno već se u godišnje licence osigurava ponuda u popularnom video formatu te će korisnici moći na svojim uređajima bezbrižno primati sadržaj bez obzira na uslugu koju koriste.

Velika je to pobjeda, ali i dokaz da kad se udruže snage nešto se može postići. Posebno jer u današnje vrijeme oni  koji nešto naprave, a da pomiče granice, znaju donositi odluke koje bi im donijele mnogo novca u kratkom vremenu, ali na štetu svih ostalih. Srećom, ovdje se na vrijeme prepoznala pogreška i potom se ispravila. A pritom je i zaštićen bitni video format te će sad moći biti još popularniji i rašireniji.