BlackBerry mobiteli se jednostavno ne prodaju, a tvrtka bilježi goleme gubitke

BlackBerry mobiteli se jednostavno ne prodaju, a tvrtka bilježi goleme gubitke
BlackBerry

Kanadski BlackBerry ipak nema svjetlu budućnost i to je jasno nakon što su objavili 670 milijuna američkih dolara gubitaka u prvom kvartalu. Pokušavali su se posljednjih godina spasiti, izvršni direktor (CEO) John Chen napravio je sve u svojoj moći i mijenjao poslovnu strategiju, tražio prostor za uštede, prostor za proboj na tržište... I ništa.

Njihov posljednji pokušaj bio je BlackBerry Priv, sjajan uređaj, ugodan oku, moćan... I neatraktivan za tržište. Zato se počelo naveliko razmišljati o prelasku na Android operativni sustav, razmišljalo se o hardveru i odbacivanju softvera, o gašenju pogona za proizvodnju mobilnih uređaja. I nešto od toga morat će se dogoditi, ako BlackBerry želi nastaviti samostalno voditi ovu utrku u kojoj odavno nema izgleda.

Jer, dovoljno je vidjeti odnos na godišnjoj razini. Bilježe s ovih zabilježenih 424 milijuna dolara pad prihoda od 234 milijuna, a i minus je za 12 milijuna dolara veći... Ipak, ima i jedna pozitivna stavka u svemu ovome, dionice su iz porasle za četiri posto jer je kompanija objavila operativni profit od 14 milijuna dolara, a troškove koji su stvorili minus, jednostavno su isključili iz izvješća. To je tako jer BlackBerry u rezervama i dalje ima 2,5 milijarde dolara. Dakle, Chen još uvijek ima trikove u rukavu, samo što ih ponestaje i jasno je da se ovime samo odgađa neizbježno.

Kad se on pojavio u studenom 2013. godine, BlackBerry se nalazio 84 milijuna dolara u minusu i situacija je odavno bila alarmantna. On je u samo sedam mjeseci preokrenuo situaciju pa su prijavili plus od 23 milijuna dolara na način da se proizvodnja ograniči tako što umjesto izbacivanja velikog broja uređaja na tržište, izbacuju njih manje, a potom na temelju narudžbi dodaju nove "na traku".

Sklopio je pritom i partnerstvo s Amazonom, od softvera iz kvartala u kvartal ostvarivao profit, da bi s krajem prošle godine obznanio svima kako će softverska rješenja biti glavni dio poslovanja. Ali kad se iscrpilo sve mogućnosti, došlo se do ovoga gdje je kompanija sad, a izlaza baš i nema.

Nadajmo se da će Chen ipak još jednom iznenaditi i spasiti BlackBerry jer uloga te kompanije u svijetu mobilne telefonije i tehnologije općenito, stvarno je nemjerljiva i bilo bi šteta da nestanu s tržišta i u potpunosti izgube utjecaj. No, možda je baš zato idealno rješenje prepustiti se većoj kompaniji i zadržati pogone kao Motorola...