Bitcoin je premali da bi ugrozio svjetsku ekonomiju

Bitcoin je premali da bi ugrozio svjetsku ekonomiju
Fotolia

Bitcoin ne miruje doslovno ni dana jer samo 24 sata nakon što je probio granicu od deset tisuća američkih dolara, probio je i onu od 11 tisuća dolara. Gdje mu je kraj, teško se može reći u ovim trenucima i zato mnogi žele uskočiti „na vlak“ te kroz investicije zaraditi lak novac. Možda bi netko u takvoj situaciji mogao pomisliti da će "tradicionalni" financijski sektor biti zabrinut, ali ništa od toga.

Svoj optimizam da je bitcoin samo trenutni trend nalaze u činjenici da kako brzo raste, tako i brzo pada. Jer, odmah nakon što je dostigao 11150 dolara, drugi dan je pao na 10500 dolara. I tako u krug, što investitore može dovesti do ludila, ali one strpljive nikako.

„Ludilo masa pomno pratimo i dokumentiramo, ali pod time ne mislimo ništa loše. Naime, bitcon je fascinantan u tržišnom smislu i teško je pratiti ga. Jer, dok je stigao do 11 tisuća dolara vrijednosti, trebalo mu je samo pet minuta da poraste za još 150 dolara. Ne postoje načini kojima bi ga se moglo analizirati na način da bismo se mogli upuštati u prognoze koliko će vrijediti u roku od samo nekoliko sati, a kamoli u roku od nekoliko dana, tjedana, mjeseci. Jedino što možemo reći jest da se radi o špekulativnom balonu“, rekao je tržišni analitičar ETX Capitala Neil Wilson.

Skraćeno, on u bitcoinu vidi nešto zanimljivo, čak i pozitivno. Ali, u bankovnom sektoru ne misle kao on te konstantno o pomami za bitcoinom govore s neskrivenom prepotencijom.

„Bitcoin je premalen da bi imao neko značenje u makroekonomskom smislu. On nije ni valuta koja je priznata, iza njega ne stoji centralna banka. Za mene, on je samo roba, kao i svaka druga. Ali, s obzirom na tempo kojim raste, investitori bi, prema mom mišljenju, trebali obaviti domaću zadaću i postaviti se na adekvatan način“, komentirao je cijelu "ludnicu" Sir Jon Cunliffe, zamjenik guvernera u Bank od England.

Što god netko govorio, ne govori bolje od samih brojki. Bitcoin je u siječnju vrijedio 880 dolara, a s krajem studenog je na granici 11 tisuća dolara...