Apple nikako da pronađe formulu kako briljirati u Kini

Apple nikako da pronađe formulu kako briljirati u Kini

Apple u Kini nije uspio ostvariti željene prihode, što zbog činjenice da su iPhone 6 i iPhone 6 Plus kasnije krenuli u prodaju (tek 17. listopada), što zbog činjenice da se Kinezi sve češće okreću domaćim proizvođačima. I što je najbitnije - jeftinijima!

Dosad je Apple prodao 39,3 milijuna iPhonea, što je 16 posto više nego u istom periodu prošle godine i prihodi su porasli za 12 posto u jednoj godini - na 42,14 milijardi dolara. Uz to, izvan Sjedinjenih Američkih Država prodaja je skočila za 60 posto.

Samo ta Kina nikako da se osvoji, a isto muči i Samsung te odavno Sony, koji je zapravo istisnut s kineskog tržišta. Dakle, kinesko tržište je u padu za jedan posto u odnosu na prošlu godinu i Apple je zbog toga zabrinut jer riječ je o najmnogoljudnijoj zemlji svijeta, koja nudi ogroman potencijal. Samo, problem je kako ga dohvatiti.

Čak ni veliki Apple ne zna kako, a zna se kakvi su stručnjaci po pitanju marketinga. Primjerice, samo su zbog Kineza u ponudu uvrstili iPhone 5C i mislili da ukoliko ponude nešto jeftinije, bude im se vratilo. Prevarili su se, itekako. Zato su odustali od te strategije i vratili se onoj provjerenoj. Samo, Kina je i dalje ostala neosvojiva.

Zato je prvi čovjek Applea Tim Cook kao strateški cilj postavio rješenje "kineskog problema", želi da se nešto promijeni na bolje, ne zanima ga na koji način.

Ali, trebao bi stati na loptu, malo se osvrnuti i pogledati kakvi se uređaji nude i Kini. Hardverski ne odstupaju previše od iPhonea, a jeftiniji si u do pet puta. Također, domaći proizvođači ih nude. Samsung je počeo gubiti Kinu zbog previsokih cijena, kako ne bi i Apple, daleko najskuplji na tržištu.

I baš zato će teško naći rješenje za problem, smanjiti cijene neće, a Kinezi kupovati iPhone neće, barem dok većina te zemlje živi debelo ispod prosjeka razvijenih zemalja na zapadnoj strani zemaljske kugle.