APIS IT ulaže 40-tak milijuna kuna u povećanje sigurnosti svog data centra odnosno dosezanje Tier 3 standarda

APIS IT ulaže 40-tak milijuna kuna u povećanje sigurnosti svog data centra odnosno dosezanje Tier 3 standarda
Dražen Tomić

Objedinjavanje državne informatičke infrastrukture velik je i složen proces o čemu smo pitali APIS IT koji je taj posao preuzeo i kod koga je nakon Državnog zavoda za statistiku u tijeku preseljenje i Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje., o svemu tome upitali smo Hrvoja Somuna predsjednika Uprave APIS IT-a.

Posjeduje li APIS IT kompetencije da obavi takav posao udomljavanja i posjeduju li dovoljno računalnih kapaciteta da se taj projekt izvrši?

APIS IT raspolaže stručnim osobljem za potrebe migracije i udomljavanja središnjeg sustava HZMO čiju osnovicu predstavlja IBM mainframe sustav. Potvrda ove činjenice je bio i posao migracije i udomljavanja sustava DZS-a koji je obavljen uspješno i u dogovorenom roku. Osim toga, APIS IT ima dugogodišnje iskustvo u pružanju podrške sustavima za Poreznu i Carinsku upravu, kao i druga tijela državne uprave.

Koje sve perspektive stoje pred HZMO-om u času kada sustav bude udomljen unutar APIS IT-a?

HZMO i dalje zadržava u svojim 'rukama' razvoj i održavanje aplikacijskih sustava, a pri tome koristi infrastrukturu APIS IT-ja. Pri tome ima mogućnost proširenja kapaciteta, praćenje trenda razvoja sistemskih komponenti.

Hoće li nakon udomljavanja HZMO-ov sustav napokon udovoljiti sve tražene standarde pouzdanosti i sigurnosti koji su propisani?

Migracija sustava u APIS IT-ju omogućit će korištenje visokoraspoloživog i redundantnog sustava te je iz ovog razloga omogućena još viša raspoloživost sustava u odnosu na postojeći sustav HZMO.

APIS IT ujedno ima i osiguranu kopiju podataka na DR lokaciji, što dodatno osigurava podatke kao najvredniju komponentu svakog ICT rješenja. APIS IT raspolaže i certifikatima ISO9001 i ISO27001 koji se odnose na kvalitetu i sigurnost usluga koje pružamo.

Odlukom vlade od 24. rujna 2015. godine propisano je da se IT sustavi, a osobito strateški bitni IT sustavi poput onog u HZMO-u moraju nalaziti u tzv. Tier 3 standardu? Da li je uopće moguće i koliko novaca bi HZMO trebao utrošiti da postojeću serversku sobu dovede do Tier 3 standarda?

Ukoliko pri tome mislite na to koliko bi APIS IT trebao investirati u rekonstrukciju i dogradnju vlastite infrastrukture na lokaciji u Paljetkovoj kako bi dostigao Tier 3 standard zbog povećanih poslovnih potreba u kontekstu uspostavljanja Centra dijeljenih usluga i povećanja broja korisnika usluga koje pružamo, okvirna cifra iznosi između 30 do 40 milijuna kuna.

Na koje probleme su stručnjaci APIS IT-a naišli tijekom udomljavanja?
Problemi su se javljali kod prijepisa podataka s DZS-ovog na APIS IT-jev mainframe sustav zbog velike generacijske razlike hardvera. Bilo je potrebno maksimalno optimizirati čitanje podataka na DZS računalu kako bi se prijepis izvršio u razumnom roku. Također, podaci su se morali konvertirati u novi format zapisa kako bi bili ispravno čitljivi na APIS IT računalu. Što se tiče prelaska HZMO-a kod nas, zadnja je ponuda poslana, svi su rizici sagledani i pod kontrolom te više s tehničke strane ne postoje prepreke za početak projekta.

Mogu li se iskustva u udomljavanju DZS-a primijeniti i na HZMO-ov mainframe?

Što se poslovne strane tiče, svako iskustvo s novim korisnicima dobrodošlo je i primjenjivo u svim budućim projektima APIS IT-ja. Kada je o tehničkog realizaciji posla, u slučaju DZS-a radilo se o migraciji podataka sa starog mainframe sustava na moderni sustav APIS IT-ja, dok se kod HZMO-a radi o udomljavanju postojećih poslužitelja na APIS IT hardverskoj infrastrukturi. No unatoč različitim tipovima tehničke realizacije posla, APIS IT raspolaže stručnim osobljem koje je upoznato s obje tehnologije i spremno uspješno obaviti posao u dogovorenom roku.