Za uspješnu strategiju poslovanja trebate odrediti kakav utjecaj želite ostvariti na okolinu

Za uspješnu strategiju poslovanja trebate odrediti kakav utjecaj želite ostvariti na okolinu
Fotolia

Kompanije koje se svjesno trude ostvarivati što veći utjecaj na okolinu u kojoj posluju ostvaruju 12 do 14 više prihoda no one kompanije koje se koncentriraju isključivo na ostvarenje profita. Stoga, više je nego jasno da utjecaj nije samo nekakav zgodni dodatak u poslovanju već bi trebao biti integriran u samo poslovanje, a samim time i u viziju te strategiju.

Naravno da većina u počecima misle da nema smisla truditi se biti utjecajan kad malo tko zna da kompanija i postoji, ali to je već u samom startu greška u koracima. Jednostavno je, utjecaj treba prilagođavati rastu. Nije sramota ispočetka biti utjecajan u vašoj maloj zajednici, maloj bazi korisnika. Na taj način ostat će vam vjerni, imat ćete temelje, a sigurno će vas preporučiti dalje. Isti takav način treba primijeniti i na društvenim mrežama gdje se pojavljujete.

Ako ste pak tek ambiciozni zaposlenik koji želi napredovati i jednog dana voditi posao, to je također početak gdje se može pokušati biti utjecajan pa na taj način napredovati. Ukratko, utjecaj je važan i to ne samo iz navedenih razloga već njih još nekoliko.

Kad ostvarite utjecaj, u centru ste pažnje, ljudi vas slušaju i samim time lakše donosite odluke. Nije vam problem jasno se odlučiti za nešto što možda prije ne biste. I, što je bitnije, lakše možete reći ne za ono što vam nije po volji. Uz utjecaj posjedujete i fokus jer postajete svjesniji da vas se sluša, da ono što radite ima vrijednost. Samim time znate koja vam je svrha, a samim time imate više energije i motivacije za obavljanje posla.

Dakle, kad ostvarite utjecaj, osjećate se u globalu bolje, bilo da je riječ o radnom okruženju ili plasiranju kompanije na tržište. I utjecaj koji želite ostvariti ne može biti prevelik ili premali. Ako utječete i na jednu osobu na pozitivan način, ostvarili ste mnogo. Primjerice, Elon Musk je uvijek obilazio zaposlene, razgovarao s njima i pokazao da brine. To mu je donijelo motiviranu radnu snagu, zahvalnu i odanu. Posao je automatski krenuo na bolje.

Steve Jobs je pak imao dara za javne nastupe te na taj način postizao uspjehe. Takvi su i političari, umjetnici svih vrsta... Napravite svoj mali svijet, krenite od njega, širite utjecaj i osjetit ćete da sve ovo nisu floskule već koraci za osobni napredak, a potom i napredak vašeg poslovanja...