Tri stvari koje možete primijeniti kako bi startup postao ozbiljna tvrtka

Tri stvari koje možete primijeniti kako bi startup postao ozbiljna tvrtka
Fotolia

Startup kompanije uvijek su zanimljive, ali mnoge od njih se ne održe na tržištu i ostaju im samo simpatije upućenog dijela javnosti, koje izblijede s vremenom jer konstantno dolaze neke nove, koje također u velikoj mjeri nestaju sa scene jer čine „greške u koracima“.

To se može promijeniti, a prvi čovjek tvrtke Entrevo Asia i osnivač tvrtke Fitness-Buffet Callum Laing nudi savjete kako to učiniti kroz tri jednostavna koraka, koje nije teško pratiti, a mogli bi značiti mnogo za one kojih se sve to tiče.

1. Promijenite način razmišljanja

Startup svijet je zaokupljen razmišljanjima o broju preuzimanja, pregledima stranica ili broju registriranih korisnika. Prestanite razmišljati samo o tim "metričkim" stvarima i počnite razmišljati o vrijednosti vašeg startupa i za koga je namijenjena. Nije dovoljno reći "Mi oglašivačima koji žele korisnicima poslati nove vijesti i popuste stvaramo okruženje i platformu koji će im to što bolje omogućiti.". Naravno, svejedno će se tako nešto reći, ali ukoliko je to jedina "vrijednost" koju imate za podijeliti zvučat ćete naivno. Zato, razmišljajte kako stvoriti nešto korisno i originalno, time ćete privući sve strane koje vam trebaju da postanete veliki.

2. Promijenite način izražavanja

Prestanite se nazivati "startup". Mnogi koji su u prošlom desetljeću uspjeli stvoriti unosan posao ni u jednom trenutku nisu se nazivali "startup". To narušava kredibilitet i ne prikazuje vas dovolno ozbiljnima. Jer, ono što se povezuje s pojmom "startup" jesu "nedostatak novca, sklonost nestanku sa scene u kratkom roku, konstantno traže investitore, prilagođavaju se potrebama tih investitora, ukoliko uspiju čine osnivače jako bogatima ili jako depresivnima".

Ima li u svemu navedenom išta što bi nekoga tko u rukama ima milijune dolara natjeralo da uloži u tako nešto? Morate na prvo mjesto postaviti što nudite, ne govorite da ste "startup", govorite ono što želite postati i što vas je uopće dovelo do pozicije da prezentirate svoj proizvod. Neka se sve fokusira isključivo prema tome, tako da se samo o tome razmišlja i da se samo to uzima u obzir. Time će se prije pojaviti netko zainteresiran, ali i shvatit će vas ozbiljno.

3. Promijenite svoje okruženje

Svako novo lice u "startup svijetu" želi se okružiti ljudima koji imaju slične ciljeve, bave se sličnim stvarima, teže ka istim ciljevima. To je u redu, ali treba znati kada prestati ponašati se poput člana sekte. Ne slušajte one priče u kojima vam se tupi da morate pratiti određene blogove, čitati određene knjige, pratiti određene ljude na Twitteru ili Facebooku, slušati na koja događanja ići, koje konferencije pratiti i kako trebate raditi ili se ponašati da bi bili prepoznatljivi.

Nikako to ne činite, u svom okruženju imajte ljude koji su bitni za vaš posao, a to su korisnici na koje ciljate. Jasno da svi žele biti unutar okruženja s kojim se poistovjećuju, ali startup tvrtka ne kupuje startup tvrtku ili je lansira na tržište. Morate biti oko budućih korisnika i klijenata, učiniti vas prepoznatljivima i, ponovno, ozbiljnima.

Nazivajte se tvrtkom, definirajte se kao vlasnika te tvrtke, nazivajte ono čime se bavite poslom. Postići ćete mnogo više no ukoliko se deklarirate kao "startup".