Šest stvari koje svaki stručnjak za komunikacije treba znati u 2018. godini

Šest stvari koje svaki stručnjak za komunikacije treba znati u 2018. godini
Shutterstock

Međunarodna agencija za komunikacije Grayling predstavlja šest marketinških i komunikacijskih trendova za koje vjeruje da će brendovima i stručnjacima za komunikacije u tvrtkama pomoći postići rezultate koje očekuju u 2018. godini.

Zauzimanje stava

Granice između biznisa, politike i kulture sve su nejasnije. Organizacije više nemaju prostora za oklijevanje, jer potrošači zahtijevaju jasnoću, posvećenost i akciju, a raznolikost je imperativ.

Urbana vizija

Marketinški će stručnjaci sve više biti fokusirani na globalne „super gradove“ i njihovu brzorastuću populaciju, omogućavajući svojim brendovima značajan prostor i ostvarujući komunikaciju s kulturno osviještenom publikom koja može doseći i utjecati na druge. Ovo će imati utjecaj ne samo na brendove, već i na javnu domenu.

Vrijeme je za priču

Od reklamnih serijala i Instagram priča do mogućnosti koje pruža virtualna realnost, brendovi sve više pronalaze nove načine za upotrebu narativa sa željom skretanja pažnje korisnika i izgradnje vjerne baze pratitelja. Koliko je kompanija dovoljno hrabro da prestane  sa svojom  promocijom i spremno dopustiti drugim pokazateljima da govore o njihovom uspjehu?

Učenje kroz testiranje

Promjene se odvijaju sve brže, a organizacije svih veličina u sve većem broju poprimaju mentalitet start-up modela. Imperativ su ideje koje dolaze iz velikog broja izvora i brza inovacija, dok testiranje uživo i beta operacije brendovima pića, sektoru maloprodaje, medijskim kućama, pa čak i bankama postaju pravilo.

Igra brendova

Budući da pametne organizacije svoj imidž grade svakom interakcijom s potrošačima pritom ispunjavajući neočekivano i pretvarajući svakodnevno u igru s ciljem aktivacije i nagrađivanja potrošača, možemo zaključiti da je sve marketing. Ako stvari postavite kako treba sigurno ćete biti nagrađeni..

Ekonomija pažnje

Ako se brendovi žele probiti u svijetu digitalnog preopterećenja u kojem je pozornost potrošača oskudan resurs, a oni pronicljivi odlučuju isključiti oglase i filtrirati sadržaj potrebno je investirati u bogat i ciljan sadržaj sa stvarnom vrijednošću. Bilo kakav stari sadržaj ne može donijeti željeni rezultat.