Savjeti za uspješno sastavljanje poslovnog plana

Savjeti za uspješno sastavljanje poslovnog plana
DepositPhotos

Poslovni plan svakako je jedna od bitnijih stavki za kretanje u poduzetničke vode. Uz njega se lakše suradnicima može pojasniti što i kako želite, a eventualni investitori mogu imati uvid u detalje koji se njih tiču. Naravno, pod tim se misli na profitabilnost cijele priče. Stoga, jako pažljivo pristupite radu na poslovnom planu.

Kako bismo pomogli onima koji se žele upustiti u ovakvu avanturu, navest ćemo pet najbitnijih stavki za napraviti poslovni plan. Pa krenimo redom!

1. Sažetak

Prve i najbitnije riječi o vašoj kompaniji trebale bi biti navedene u sažetku, a kroz njih jednostavno i kratko morate najbolje što možete opisati to što radite, zastupete, tko ste, što ste i što možete ponuditi.

2. Opis

Započnite s opisom industrije u kojoj ćete poslovati. Kroz taj opis morate pokazati da ste upućeni u sve trenutne trendove jer time nudite povjerenje. Zato, informirajte se što bolje možete. Jer, to će vam pomoći u onom potrebnom koraku naprijed, a on je da objasnite zašto baš vi nudite određeno rješenje kakvo se na tržištu još ne nudi.

3. Postavite jasan cilj

Nemojte se obraćati široj publici već nakon što odredite onu ciljanu, obraćajte se direktno njoj, možda čak i agresivno. Jer, na taj način širit ćete se dalje. U početku, to su prvenstveno investitori i zajmodavci. Uvijek pritom imajte na umu da način na koji predstavljate vaše poslovanje označava kako će se i drugi postaviti prema njemu. Ako ste nesigurni, nećete sigurno profitirati, ako okolištate, također. Ako ste puni samopouzdanja i spremno odgovarate na sva pitanja, šanse da privućete kapital su značajne.

4. Upravljanje i proračun

Opišite kako će vaša kompanija raditi na dnevnoj razini tako što ćete govoriti o budućim zaposlenicima i direktorima, odnosno, njihovim zadaćama. Morate znati objasniti dio oko logistike kompanije, kao i što su čije odgovornosti. Svaki dio kompanije mora biti obuhvaćen, tako da se jasno već u teoriji vidi da se misli na svaki segment poslovanja. Na taj način ostvarit ćete željeni proračun jer će investitori uvidjeti da se isplati ulagati u vas.

5. Marketing i ciljana publika

Ovo je možda i najzahtjevniji korak jer traži od vas detaljno istraživanje tržišta. Poslodavac mora definirati ciljanu publiku i potom napraviti valjanu strategiju, kojom će se postići to da budete zamijećeni od strane što većeg broja ljudi. Marketinški dio je jako bitan, ali je potpuno u vašim rukama, odnosno, vašoj kreativnosti.