Publika zna više od vas - kako izbjeći tako neugodne situacije?

Publika zna više od vas - kako izbjeći tako neugodne situacije?
Shutterstock

Nije vam baš svejedno kada počnete s prezentacijom, a publika počne postavljati pitanja u kojima se vi počnete gubiti te vas polako hvata nervoza. Osjećate da gubite tlo pod nogama, publika osjeća da je pred njima „fejker“ ili netko tko se nije dobro pripremio za tu temu. Najgore od svega je kada vas počnu ispravljati, onda tu gubite kredibilitet kao osoba i kao stručnjak. Kako izbjeći tako neugodne situacije?

Postoji nekoliko savjeta i rješenja, no najvažnije od svega je da dobro proučite tematiku o kojoj predajete. Kada odabirete temu, neka bude ona koja vam je u malom prstu. Nemojte ići u širinu nego bolje odaberite usko specijalizirano područje. Velike greške rade predavači kada otiđu u širinu te publika počne postavljati sto i pet raznih pitanja. Na kraju se izgubi i predavač i publika u svemu tome.

Ako vam se dogodi da netko iz publike počne kritizirati vaše predavanje upotrijebite argumente kojima ćete pobiti njegovo kritiziranje, no nemojte ga vrijeđati. Tražite od te osobe da dokaže te svoje tvrdnje i pitajte ga je li sto posto siguran u to što misli. Nemojte se predugo zadržavati na nekim škakljivim temama nego idite dalje s prezentacijom. Recite kako ćete kasnije podrobnije raspraviti o tim problemima i kako se trebate držati vremena i rasporeda na podiju.

Prije prezentacije dobro proučite svaku točku koju objašnjavate, navedite više izvora informacija i uvjerite publiku kako suvereno vladate područjem o kojem govorite. Ubacite puno primjera jer kod njih možete upotrijebiti i neke svoje argumente ako vas netko iz publike kritizira. Možete reći kako osoba iz publike ima pravo u vezi svojih argumenata, no kako baš na ovom primjeru koji pokazujete bolje stoje vaši argumenti.

Proučite na Internetu što se sve govori o temi o kojoj ćete držati predavanje, pročitajte knjige, stručne članke i specijalizirane časopise. Tražite pomoć od osoba koja su također stručnjaci o temi koja će biti predmet izlaganja. Proučite publiku koja vam dolazi i ako vidite da ima osoba koja su profesionalci i dokazani stručnjaci za tematiku koju predajete, onda znate kako morati dati 200 % od sebe.

To ne znači da se ne trebate tako pomno pripremati u drugim slučajevima kada publika nije tako „zahtjevna“, no svakako morate obratiti pozornost. Bilo bi dobro i da poradite na vizualnoj strani prezentacije, gdje treba imati na umu da sve bude korektno i jasno napisano. Prilikom nastupa pokažite odlučnost, samopouzdanje i jasnoću izlaganja jer to su ključne značajke kod predavanja pred publikom.

Nemojte biti uplašeni i povučeni, publika će to odmah osjetiti i napasti vas. Ili što je još gore - ignorirati će vas i podsmjehivati vam se. Prezentacija je ozbiljna stvar, možete briljirati ili biti „pokopani“ od publike. Vjerujte u pozitivan ishod, dajte sve od sebe i na kraju ćete pobrati simpatije od strane publike. Oni koji će vas kritizirati njih ćete oboriti argumentima i zadovoljno ćete napustiti dvoranu. Zastor je spušten i možete se opustiti.