Pravila komuniciranja na radnom mjestu

Pravila komuniciranja na radnom mjestu
Fotolia

Možda dok čitate ovaj članak čujete svojeg šefa kako se dere iz sobe ili ste svjedoci kako se vaše kolege prepiru oko toga tko će prvi iskoristiti godišnji odmor. Teško je prakticirati pristojno komuniciranje kada smo svi danas napeti, pod stresom i onda nam je dovoljan neki mali okidač da „poludimo“.

No, bilo bi dobro da znamo neka osnovna pravila pristojnog komuniciranja na poslu. Ono što je najvažnije je da cijenite različitost i drugačiji pristup u komunikaciji. Netko voli burno i povišeno pričati, netko je tih i povučen no to ne znači da se radi o lošim ljudima ili kolegama. Oni su jednostavno takvi i sve dok vas ne vrijeđaju ili ne prijeđu granicu pristojnosti, vrijede vaše pažnje.

Bilo bi dobro kada bi na radnom mjestu zadržali poslovni odnos i gajili takav vid komunikacije, jer ponekad previše prijateljstva može naštetiti. Ako vas promoviraju na neko više mjesto gdje ćete biti nadređen ili nadređena svojim dojučerašnjim kolegama, neće vam biti lako da im "naredite" da moraju nešto obaviti u što kraćem roku. Možda vas shvate neozbiljno, jer ste vi njihov "frend ili frendica".

Zato dobronamjeran savjet - držite se pravila profesionalne komunikacije. Osmijeh, korektnost, ozbiljnost u radu i bez previše tračanja i ulaženja u "dubinu" privatnih razgovora. Kada ste na nekoj konferenciji ili poslovnom sastanku, morate znati da tamo predstavljate svoje poduzeće te će ljudi automatski uspoređivati vas i poduzeće za koje radite. Pokažite da držite do sebe i poduzeća u kojem radite.

Kada radite na nekom projektu s kolegama, budite strpljivi i tolerantni, no opet se izborite za svoje mjesto. Ako ste šef u nekom odjelu, obavezno izdvojite vremena za individualne razgovore sa svojim djelatnicima. Najgora je šutnja i potiskivanje stvari u sebi. Treba obratiti i na način komunikacije putem e-maila jer se taj segment poslovanja često zanemaruje.

Pišu se mailovi u kojima se ne poštuju pravila gramatike i pravopisa, nema uvoda, sadržaja, pozdrava. Sve to djeluje vrlo neozbiljno prema van i baca „mrlju“ na vaš rad. Najgore je kada iz neke velike korporacije stigne mail u kojemu se vidi nepoznavanje osnovnih pravila komuniciranja putem e-maila.

Ako ste poslodavac, obavezno organizirajte edukativne radionice i seminare o pravilnom pisanju mailova. Tako ćete si uštedjeti blamažu u poslovnim krugovima i ogovaranja, a razina komunikacije vaših djelatnika bit će na zavidnom nivou.