Pravila dobrog rebrandinga

Pravila dobrog rebrandinga
Antonio Jularić

Poznato je kako je rebranding u većini slučajeva vrlo skup proces te da u njega treba uložiti dosta energije i novaca. Kada se postavi pitanje zašto nam treba rebranding, onda se odgovor krije u negativnom publicitetu.

Korisnici i kupci više nisu zadovoljni sadašnjim stanjem, situacija je postala vrlo kritična za vaše poslovanje, usluga je na najnižem mogućem nivou i vaše ime se povezuje isključivo sa negativnim iskustvima.

U prvome redu morate donijeti odluku da li vam stvarno treba rebranding i imate li sredstava za takav potez. Jer mnogi se odluče na takve poteze, a poslije ustanove da su se „zaletili“. Nakon što je donesena odluka o rebrandingu, moraju se definirati glavni uzroci problema koji nas okružuje te donijeti konkretni niz mjera i rješenja.

Važno je u rebrandingu ponuditi što više pozitivnih asocijacija na vaše poslovanje (proizvode i usluge) te se mora dati jasno do znanja kako je sa „starim“ načinom poslovanja gotovo. To se ne odnosi samo na vizualan aspekt, nego treba poraditi i na usluzi, dostupnosti robe, vrsti usluga i drugim mjerama koje će osigurati da građani primijete neku razliku u odnosu na prijašnje stanje.

Nikako nemojte zaboraviti na partnere te se odlučite hoćete li i dalje ostaviti dosadašnje ili ćete uzeti neke nove koji nude drugačiji i fleksibilniji način poslovanja. No, ono što je najvažnije su vaši zaposlenici.

Morate se riješiti gunđala, dovesti nove, optimistične i motivirane djelatnike. Radna atmosfera mora biti takva da se osjeti strast i želja za uspjehom, a ne da prevladava inertnost i sivilo. Obavezno treba uložiti u marketing, svi moraju čuti o promjenama koje ste uveli, vrijeme je za novi početak...