Osijek Software City pokretač je pozitivnih vibracija na istoku Hrvatske

Osijek Software City pokretač je pozitivnih vibracija na istoku Hrvatske

Osijek Software City jedna je od najčešće ispričanih pozitivnih IT priča u Hrvatskoj. Podsjećamo, krenuli su kao inicijativa nekoliko osječkih tvrtki, a potom prerasli u udrugu koja je postala pokretač pozitivnih vibracija na istoku Hrvatske. Danas pomažu tvrtkama, pojedincima, studentima i Sveučilištu kako bi iskoristili svoj potencijal. Čine to kroz razne događaje: informativne radionice, edukacije, kongrese, konferencije i osjetnu medijsku prisutnost koja širi pozitivu u demoraliziranom Osijeku i okolici. U intervjuu za ICT Business tajnik OSC-a Bela Ikotić pojašnjava u čemu se krije tajna uspjeha.

Osijek Software City i članice udruge jedna su od rijetkih pozitivnih priča u Slavoniji i Baranji. Što je utjecalo na uspjeh inicijative?

Osijek Software City kao primjer jedne od rijetkih pozitivnih priča Slavonije nije se zapravo dogodio preko noći, i ne smatra se uspjehom. Za nas je to samo proces koji dokazuje da ne moramo odlaziti iz grada, možemo živjeti i ovdje i postizati poslovne uspjehe. Mnogi u Hrvatskoj smatraju naše metode kao model uspjeha. Tek nakon nekoliko godina rada možemo sagledati rezultate i biti ponosni na njih.

Nakon početne promocije inicijative i povećanja nazočnosti u medijima krenuli ste s organizacijom raznih događaja. Što ste sve do sada postigli i što planirate dalje?

Tržište rada je nešto čime smo zaokupljeni zadnjih nekoliko godina i ključ je nastavka razvoja zajednice i tvrtki u Osijeku. Edukacija koja je nama potrebna ne postoji na standardnim fakultetima, potrebno je cijelo područje cjeloživotnog   obrazovanja koje pokušavamo popuniti. Nekoliko istraživanja koje smo proveli, a tiču se naših napora i ciljeva, pokazuju da smo imali plan zaposliti 250 developera u tvrtkama. Jasno je da su ciljevi odavno premašeni jer smo od onda do danas izravno i neizravno zaposlili 750 developera.

Novi ciljevi se ne mogu jasno postaviti, ali iz dosadašnjih iskustava vidimo nekoliko. Osnivanje odjela za računalne znanosti na Sveučilištu bio bi snažan pomak naprijed u stvaranju pozitivnih promjena. Također i osnaživanje tržišta rada, kako u osnovnom, tako i u naprednom znanju zaposlenika. Konstantno usavršavanje i trendovi od velike su važnosti. Ako ne pratimo trendove ljudi će odlaziti i neće postojati jako konkurentno tržište.

Važno je, isto tako, uzeti u obzir da je Osijek Software City poveznica realnog sektora i osječkog Sveučilišta. Kakvi su dosadašnji rezultati te suradnje? Kako će se ona dalje razvijati?

Osijek Software City ne planira ulaziti u razvoj paralelnih edukacijskih ustanova, već kroz niz programa utječe na promjene unutar postojećih. Usavršavanje znanja je ono čemu težimo, taj cilj će ostati fokus našeg djelovanja. Kako su tvrtke OSC-a po tehnologijama vrlo heterogene, izazov bi bio stvoriti klaster članica.

OSC je postao način života za IT tvrtke iz Osijeka i svima je jasno da zajednički napori u obrazovanju razvijaju kvalitetnije tržište rada i potiču poduzetništvo u sektoru. Napori koje smo unijeli u suradnji sa sveučilišnim odjelima bi se napokon mogli i ostvariti. Sljedeće godine Sveučilište planira pokrenuti Odjel za računalne znanosti. Rezultat je to prijedloga kojeg, zajedno s nekolicinom profesora, zagovaramo već nekoliko godina.