Nije grijeh raditi greške

Nije grijeh raditi greške
Fotolia

Nije grijeh raditi greške, ali je grijeh ako stalno ponavljate jedne te iste greške u poslovanju. Nevjerojatno je koliko veliki broj ljudi radi jedne te iste greške i jednostavno se ne mogu otarasiti svojih navika koje su uzrok tome. Lijenost i nemarnost u poslu dovodi do toga da kasnimo kada su rokovi u pitanju i onda nastane panika i kaos u glavi i uredu.

Ima onih koji se saberu i odluče poraditi na sebi pa više ne ostavljaju stvari za sutra nego ih naprave unaprijed i više nisu izloženi stresu i pritiscima. Kada radimo sve na brzinu i počnemo „fušati“, onda se događa najviše grešaka. Naprimjer, autor ovog teksta naručio je pizzu sa morskim plodovima i gledao pizza majstore kako je pripremaju.

Bila je gužva u restoranu, konobari su vršili pritisak na pekače pizza, svađali su se menadžeri i dostavljači pizza, bacali su se sastojci kako se god stiglo - bez nekog reda. Cilj je bio izbaciti što prije pizzu van pred gosta, a kvaliteta je u potpunosti zanemarena. Krajnji rezultat je bila pizza frutti di mare bez morskih plodova i vraćanje proizvoda vlasniku pizzerije koji se ispričao i kao zamjenu ponudio drugu pizzu.

Nažalost, na taj način se gubi kredibilitet u poslovanju...i gosti. Političari i država su nam uvijek krivi za sve, ali ponekada treba pogledati i u vlastito dvorište. Treba se zapitati kako se odnosimo prema poslu, da li smo naučili na vlastitim greškama, koju pouku možemo izvući iz svega toga i kako će se te greške manifestirati na naš posao ako ih nastavimo raditi.

Zapisujte greške koje radite, napravite plan kako ćete ih učinkovito izbjeći i svaki put se nagradite kada uspijete. Teško je mijenjati navike i svi mi to jako dobro znamo. Ali, barem pokušajte, dajte sve od sebe i vidjeti ćete veliku promjenu....