Mijenjaju li društvene mreže naš način komunikacije

Mijenjaju li društvene mreže naš način komunikacije
Fotolia

Facebookov newsfeed prestao je biti mjesto za izražavanje vlastitih stavova i emocija nego se sažeci vijesti cijelo vrijeme mijenjaju od strane Facebooka. Jeff Hancock, profesor na Cornellu, smatra kako je Facebook trebao napraviti neku edukaciju za korisnike o svemu tome i kako nije OK eksperimentirati s emocijama ljudi.

Algoritmi su počeli mijenjati komunikaciju korisnika, a da to nije slučajno vidi se i na primjeru Twittera. Sada će se prikazivati tweetovi koji su popularni i koji se relevantni za neko područje. Nije bitno ako nemate interesa za nogomet, politiku ili pop zvijezde - vi ste jednostavno "osuđeni" da uđete u taj svijet.

Ljudska komunikacija preko društvenih mreža upravljati će se pomoću algoritama, a društvene mreže će nas uvjeravati kako rade ono što je najbolje za nas. Već sada smo osuđeni da živimo u jednom velikom Big Brotheru, htjeli mi to priznati ili ne. Zgrožavali smo se nad činjenicom kako netko može gledati takve reality showove i do kuda ide ljudska znatiželja.

Onda smo prihvatili Facebook koji je jedan veliki reality gdje smo svi nasmiješeni i želimo pokazati svijetu što imamo, kako se provodimo, što volimo, zašto se ljutimo i slično. Željno iščekujemo like jer smo postigli cilj. Postali smo zamijećeni i važni. Sada smo se doveli u situaciju kada nam društvene mreže samovoljno mijenjaju tijek komunikacije, privatnost više ne postoji, ona je odavno zaboravljeni pojam.

Točno, imamo priliku da se isključimo iz tog virtualnog svijeta, no nekako se ipak zaustavimo. Odgovara nam ta mogućnost da se osjećamo važni preko društvenih mreža jer time kompenziramo možda ono što nismo u realnom svijetu.

Znaju to itekako dobro svi ti programeri i vlasnici društvenih mreža - oni su tu da upravljaju nama jer mi ne držimo kontrolu nad sobom. Društvene mreže mijenjaju način komunikacije i vladaju nama - to nas ne očekuje u budućnosti nego je to stvarnost.