Kontrolirajte emocije u pregovorima

Kontrolirajte emocije u pregovorima
Fotolia

Ako imate više znanja, imat ćete i više šansi da budete uspješni u pregovorima. Da biste uspješno pregovarali dobro je da imate već neka prijašnja iskustva jer tvrtke u pregovore šalju samo svoje najbolje ljude.

Kada pregovarate probajte napraviti plan A i plan B jer morate znati da u pregovorima ne postoji pobjednik i često pregovori mogu otići u onom smjeru koji se vama možda neće svidjeti.

U pregovorima nema pobjedničke strane, osim ako se ne radi o nekom ultimatumu i slično. Najbolje bi bilo da se postigne zajednički dogovor oko neke problematike te da svatko bude zadovoljan. Uvijek probajte tražiti više tako da imate prostora za "spuštanje" vaših uvjeta ili cijene nekih proizvoda.

Naravno, morate imati neke ciljeve kada krećete u pregovore, a ne ići stihijski i bezglavo. Najgore je kada vas ponesu emocije u pregovorima, nego probajte ostati smireni i profesionalni. Pokažite hladnokrvnost i držite se svojih načela uvažavajući pritom drugu stranu. Nikada nemojte podcijeniti drugu stranu niti je omalovažavati jer je to siguran put u loš ishod pregovora.

Emocije su dobre u poslovanju kada pokrećete biznis jer vam daju snagu i polet, no kod pregovaranja one bi mogle uništiti vašu reputaciju. Budite isključivo profesionalni i jasni kod pregovaranja, a pretjerane emocije ostavite po strani.