Kako zadržati najbolje zaposlenike u tvrtci?

Kako zadržati najbolje zaposlenike u tvrtci?
Shutterstock

Uspješni poduzetnici davno su prepoznali važnost svojih zaposlenika i zato one najbolje uvijek žele zadržati uz sebe, bez obzira o kojoj poziciji da je riječ i bez obzira na novac koji pritom treba izdvojiti. Jer, u suprotnom dolazi do situacije kad u kompaniji boravi previše neemotiviranih ljudi, a oni najtalentiraniji i najradišniji odlaze tražeći nove izazove, kojima bi ispunili ambicije.

Konkretno, prema istraživanju od strane instituta Metrus i Gallupa, čak 50 do 80 posto zaposlenika nisu potpuno posvećeni poslu koji rade. Dakle, to je neka konstanta i da bi se situacija promijenila, potrebno je mijenjati kompletni sklop, ne samo poslodavaca već i zaposlenika. I to treba ići jedno s drugim, na korist obje strane, bez pritiska.

Primjerice, umjesto ravnoteže posla i života potrebna je integracija posla i života. Normalno je da zaposlenici posao doživljavaju samo tijekom radnog vremena i da se sve izvan tih osam ili više sati dnevno tretira kao obaveza, najčešće neželjena i samim time stresna. Upravo zato je potrebna edukacija poslodavaca i nadređenih općenito, da komuniciraju sa zaposlenima te ih potiču da iznose sve eventualne probleme s njima, tako da u svakom trenutku znaju ako su nepotrebno preopteretili zaposlenika. U suprotnom dolazi do zamora materijala, a u konačnici i do odlaska zaposlenika na drugo radno mjesto.

Zato treba zaposlenicima pomoći da steknu fleksibilnost. Naime, moderno doba donijelo je sa sobom nikad brži način života i ponekad je vrlo teško odgovoriti na sve izazove. Jer, nemoguće je da na poslu u nekom trenutku neće biti ekstra napora, rokova i prekovremenih sati zbog kojih pati privatni život. Nažalost, neki od zaposlenih u takvim se situacijama odvajaju od bližnjih i zatvaraju u sebe, što ostavlja otvorenom mogućnost da "puknu" u jednom trenutku. Upravo zato je bitna komunikacija i poznavanje svojih podređenih.

Upravo iz tog razloga bitno im je dati određenu moć u ruke. Uz nju će lakše preuzeti odgovornost i donositi odluke na licu mjesta, iste sekunde. Ali, ako je okruženje takvo da se greške kažnjavaju i uspjesi ne vrednuju, zaposleni neće preuzimati nikakav rizik već će to prepuštati nadređenima. Stvorite okruženje u kojem se zaposleni neće libiti preuzeti rizik, a samim time i odgovornost. Profitirat ćete svi, a potom tako nešto i nagradite.

Ipak, prije svega, trenirajte zaposlene da budu angažirani, budite primjer. Kod nekih je angažman normalna stvar, nameću se i žele biti u prvom planu, ali kod drugih ljudi ta osobina ne postoji i često će ostati u sjeni, čak i kad se trebaju sami izdvojiti i naglasiti da su napravili neki dobar posao. Ne, takvi će čekati da netko drugi prepozna njihove uspjehe i pohvali ih, a ako se to ne dogodi slijedi razočaranje koje utječe na obavljanje posla. Seminarima na kojima se "trenira" zaposlene da na pravi način pokažu angažman i ne libe se isticanja iznimno je bitno i pobuđuje taj vid ponašanja kod zatvorenijih osoba, a ublažava takav vid ponašanja kod otvorenijih osoba...

Ali, na kraju, budite iskreni i zanimajte se za to kako se osjećaju, saslušajte njihovo mišljenje kako poboljšati radu atmosferu i rezultate općenito, pohvalite ih kad zasluže... I nemojte čekati da oni vama pristupe jer su svjesni da moraju dobiti povišicu. Ako ih tjerate na to, u startu ste pogriješili i stvorili situaciju neugodnu za obje strane. Oni najbolji takvu neugodnost će izbjeći traženjem novog posla, koji će u startu nuditi bolje uvjete, one koje ste mogli zaposleniku ponuditi bez problema i sami pa ga ne biste izgubili.