Kako stvoriti uspješnu kolaboraciju između startupa i partnera

Kako stvoriti uspješnu kolaboraciju između startupa i partnera
Fotolia

Ideja da etablirane kompanije i startupi bolje funkcioniraju kad surađuju nije nova jer na taj način potiče se inovativnost zahvaljujući iskustvu, resursima i logistici. No, obje strane često preoprezno pristupaju takvoj mogućnosti, što koči razvoj, a tako nešto nije nimalo korisno.

Stoga, ako pokrećete, ili ste pokrenuli, startup i razmišljate o partnerstvu s nekom već postojećom kompanijom koja bi vam osigurala sve što trebate da bi inovacije plasirali na tržište, možda vam ovi savjeti pomognu.

1. Pripremite se na kolaboraciju

Prvo i osnovno, da biste kao startup pristupili kompaniji i prezentirali se, morate osmisliti rješenja za plasman na komercijalno tržšte. To su temelji, ono što generira prihode, a u konačnici i profit. Nakon tog, jasno i glasno trebaju biti određene ciljne skupine, a startupi moraju inzistirati na tome da im kompanija ponudi strategiju i rješenja s poduzetničke strane. Znači, ne smije sve pasti na leđa startupa, u startu se mora znati tko je za što zadužen.

2. Stvorite "win-win" vezu

Fokusirajte se na ono što jedni za druge možete napraviti i inzistirajte na takvom odnosu, koji donosi benefite objema stranama. To se postiže dijeljenjem informacija, resursa, znanja... Bez tajni i spletki!

3. Respektirajte potrebu za neovisnosti

Njegujte svoju viziju, nemojte se uljuljkati i zaboraviti na ono bitno. Neovisnost je ono što vas je pokrenulo u startu i respektirajte to u svakom trenutku. Kako u svom okruženju, tako i kod partnera. Isto kako kao startup želite neovisnost po pitanju provedbi inovativnih ideja, tako kompanije žele neovisnost kad rade poslovni dio priče, koji pomaže objema stranama.

4. Jasna komunikacija

Ono što želite i trebate, kažete jasno i glasno, bez suzdržavanja. Ako nekome nešto smeta, mora to odmah reći jer inače dolazi do zastoja.

5. Budite fleksibilni i strpljivi

Ništa ne dolazi preko noći, poslušajte savjete i ne žurite, ponekad je bolje ići obilaznim putem do cilja i nemojte tvrdoglavo kontrirati svemu što vam se ne svidi na prvu.

6. Prihvatite neuspjeh

Samo deset posto startupa uspije, samo jedan promil uđe u klub onih koji zarade stotinu ili više milijuna američkih dolara. Znači, uspjeti je teško i ako vas neuspjeh obeshrabri, znači da niste stvoreni za sve ovo...