Zašto umjetna inteligencija neće biti korisna?

Zašto umjetna inteligencija neće biti korisna?
Fotolia

Analitičari, znanstvenici, investitori i IT stručnjaci ovih dana dosta raspravljaju po stranim medijima o tome zašto ne trebamo puno očekivati od umjetne inteligencije. Mediji su puni naslova koji nam sugeriraju da smo umjetnoj inteligenciji dali previše prostora i „moći“.

Činjenica je kako je u startupove koji se bave umjetnom inteligencijom uloženo oko 680 milijuna dolara u 2015. godini, a 2011. ta brojka je iznosila „svega“ 145 milijuna dolara. Za 2016. godinu očekuje se kako će ulaganja doseći 1,2 milijarde dolara, što je 76 postotno povećanje u odnosu na 2015. godinu. Velike nade se polažu u umjetnu inteligenciju, no treba naglasiti kako postoje ograničenja.

Strojevi jednostavno ne mogu djelovati bez potpore od strane ljudi, a dan kada bi se to trebalo dogoditi možda nikada neće ni doći. Ljudski dodir je još uvijek potreban, pa se tako služba za korisnike oslanja još uvijek na ljude ili imamo miks umjetne inteligencije i ljudske komunikacije.

Također, ljudska intuicija je ta koja je nezamjenjiva. Umjetni strojevi kao što je Siri mogu obavljati zadatke koji se ponavljaju na duže vrijeme, no iskustvo ljudi je tu nezamjenjivo. Uglavnom, intuicija nije ono s čime se umjetna inteligencija može ponositi. Strojevi nisu u mogućnosti djelovati drugačije od onoga za što su programirani da rade i oni definitivno nisu učinkoviti da se prilagode nekoj novonastaloj (promjenjivoj) situaciji.

Tvrtke koje kombiniraju ljudsko znanje i umjetnu inteligenciju bit će uspješne na tržištu, a griješe one tvrtke koje misle kako će umjetna inteligencija zamijeniti ljude na njihovim radnim mjestima.

Ideje, kreativna rješenja, smjerovi - sve to daje čovjek. Sposobnost za stvaranje strojeva koji će oponašati ljudsko ponašanje i razmišljanje bit će veliki znanstveni uspjeh, ali čak i stručnjaci koji se bave umjetnom inteligencijom sumnjaju kako će se to ikada dogoditi.