Zašto se Microsoft odjednom okrenuo otvorenom kodu?

Zašto se Microsoft odjednom okrenuo otvorenom kodu?
Fotolia

Microsoft posljednjih mjeseci teži otvaranju svojih "granica" pa sve češće vidimo njihove proizvode otvorenog koda (eng. open source), što znači da idu na ruku developerima, ali i svima u industriji zbog lakše implementacije proizvoda koji se vežu uz Microsoft. Svakako, to je korak unaprijed i za ponajveću kompaniju svijeta mogao bi biti veliki plus.

Ako netko sumnja da je riječ o napretku, neka se sjeti riječi Billa Gatesa prije 13 godina, kad je usporedio otvoreni kod s tumorima koji se šire. Smatrao je da tržištu šteti tolika otvorenost te da velike kompanije na taj način mogu gubiti novac jer rade za druge. Dakle, situacija se promijenila za 180 stupnjeva i došli smo do razine kad se otvoreni kod vrednuje i kad zapravo donosi novac onima koji ga omogućavaju.

Partnerstvo s Linuxom, Oracleom i Salesforceom je u ovom slučaju prvenstveno na što cilja Microsoft, ponajviše jer žele više rješenja u cloud sustavu i poslovnom sektoru. Uostalom, to dvoje je ionako povezano. Čak su da dodatno olakšaju zainteresiranima za njihovu novu strategiju ušli u fundaciju Eclipse, koja stoji iza IDE i direktni je konkurent za Visual Studio.

Konkretnije, otvorenog tipa bita će .NET, TypeScript, Chakra JavaScript engine, R Tools for Visual Studio, Azure Service Fabric, VS Code IDE, Team Explorer Everywhere for Eclipse, Productivity Power Tools for Visual Studio, Power BI framework za vizualizaciju, Computational Network Toolkit, AIX alati koji omogućavaju rad na AI u Minecraftu, kao i još mnogo toga... I ako se pomnije pogleda, shvatit će se da ništa od ovoga zapravo nije besplatno.

Potrebno je imati Windows operativni sustav, odnosno, potrebno je plaćati SQL Server za Linux. Ali to je bilo očekivano, ono što će Microsoftu donositi novac jest činjenica da kroz "otvaranje granica" zapravo pokušavaju pridobiti što više korisnika drugih usluga, koje su sad dostupnije i preko Microsofta.

Ukratko, Microsoft želi pomoći što bržem razvoju clouda i svjesni su da se zbog toga moraju otvoriti i bolje surađivati s partnerima, ali i konkurentima. No krajnji i dugoročni cilj jest priviknuti korisnike na svoje proizvode te ih pridobiti.