Zašto bežično punjenje nije tako popularno?

Zašto bežično punjenje nije tako popularno?
Ilustracija

Pametni telefoni su nam poput osobnih asistenata, pomažu nam prisjetiti se stvari koje obično zaboravimo. Nekog datuma, broja, imena, adrese... Uz to nam pomažu zabilježiti stvari koje ostaju u lijepoj uspomeni i uz njih ostajemo u dodiru s nama bitnim i bliskim osobama. I zato je bitno da uvijek bude uz nas, što je teško uz baterije koje danas postoje i upravo zato je čudno što bežično napajanje nema popularnost koja bi se u teoriji mogla očekivati.

Njime se možemo riješiti kablova, adaptera i komplikacija, ali svejedno se na tome ne radi previše. Zapravo, bežično napajanje kakvo danas imamo itekako ovisi o platformi, koja mijenja žicu, ali to je sve. Uređaj mora biti u neposrednoj blizini ili baš na toj platformi.

A činilo se prije skoro tri godine da će s dolaskom LG G3 i Samsungovih pokušaja oko bežičnog napajanja situacija krenuti na bolje. Jer, tad su predstavljene mogućnosti takvog napajanja, marketinški se isticalo kao nešto novo, bolje, uzbudljivo. Nažalost, nije cijela priča otišla mnogo dalje.

Primjerice, LG se s G5 modelom odrekao takvog napajanja, a trenutno na tržištu od novijih modela takvu mogućnosti maju Samasung Galaxy S7 i S7 Edge, Nokia Lumia (1520, 1020, 930, 929, 928, 920), a Apple nudi kompatibilnost s Qi i PMA. Dakle, premalo je takvih modela na tržištu.

Razlog se može pronaći na samom tržištu, koje nema previše povjerenja prema takvim uređajima i prodaja ne ide najbolje. Samo, što je za LG donijela tranzicija? Nikad nisu imali gore poslovne rezultate kad se radi o pametnim telefonima. Stoga, bitniji razlog može biti to što je proizvođačima jednostavnije, praktičnije i jeftinije ubaciti mali adapter i žicu u kutiju te se na taj način plasirati na tržište. No, zašto onda posebna platforma ne ide u prodaju odvojeno?

Vrlo vjerojatno zato što proizvođači samo recikliraju taj segment hardvera s prošlogodišnjih modela. Jer, baterije su ionako u stanju stagnacije, tehnologija se ne mijenja pa se ni proizvođačima ne da previše mučiti. Uostalom, dovoljno im je to što su morali implementirati USB-C.