Windows Phone i BlackBerry OS na putu u provaliju

Windows Phone i BlackBerry OS na putu u provaliju

Ne tako davno, bilo je to 2009. godine, imali smo na mobilnom tržištu tri konkurentska operativna sustava i jednog s izrazitim potencijalom. Uz iOS i Android, to su bili, naravno, BlackBerry i Windows Phone. Danas, sedam godina kasnije, moramo polako početi davati posljednje pozdrave onima koji nikad nisu uspjeli ispuniti potencijal i zakoračiti u budućnost pred sobom.

BlackBerry i Windows Phone su pred svojim neizbježnim krajem, koliko god se koprcaju, bore i žele ostati relevantnima. U drugom kvartalu ove godine, isporučeno je 400 tisuća BlackBerry uređaja i 1,97 milijuna Windows Phone uređaja. To je 0,1 i 0,6 posto udjela na mobilnom tržištu.

Prije tri godine Microsoft je imao cilj da do kraja 2015. drži pet posto tržišta, ali potpuno su promašili s procjenama i načinom rada jer cijene koje nameću korisnicima nemaju nikakvog smisla, a nisu ni logične. Njihovi uređaji ne daju sve što daje moćnija konkurencija, a u Microsoftu misle da su ljudi spremni platiti identične svote novca. To se ne isplati, nimalo, pa čak ni najvećim Windows Phone obožavateljima.

Isto vrijedi i za BlackBerry, koji se koncentrira posljednjih godina na poslovne korisnike i tako pokušava opstati, ali ekosustav koji su i sami stvorili, ne zadovoljava današnjim potrebama. Previše aplikacija nedostaje, previše je prepreka, a cijene uređaja premašuju i one najskupljih Android uređaja i najnovijih iPhone pametnih telefona. Zato se BlackBerry odlučio napraviti prijelaz na Android, ali očito prekasno jer "mainstream" tržište ne želi takve uređaje i za tu cijenu. No, možda poslovni korisnici ostanu, s Androidom imaju budućnost u rukama, zajedno s kvalitetom koje BlackBerry ima pregršt.

Ali, što pozitivno reći za Windows Phone? Sjajno je povezan s Windows 10 računalima, tabletima ili laptopima? Danas to mogu svi mobilni uređaji izvesti. Ne na identičan način, ali ipak zadovoljavajuće. Što osim toga? Teško je reći, naći nešto pozitivno. Čudno je za tako bogatu kompaniju da su dozvolili pad na ispitu, a sve zato jer ne nude dovoljno aplikacija i tržište na koje su ciljali nema koristi od njihovih uređaja. Naime, oni se ne mogu osloniti baš na poslovni sektor jer nemaju te kapacitete, kvalitetu i iskustvo kao BlackBerry.

Na kraju priče, čini se da će do 2020. oba velikana iščeznuti u potpunosti, a sve to iskoristit će ponajprije Google jer Android će dobiti još udjela na tržištu. A možda se dogodi i neko čudo pa se situacija promijeni. Jer, ako se toliko promijenila unazad sedam godina, tko zna što može biti u narednih sedam...