Vrijeme je da LCD TV-i odu u mirovinu, no što bi ih moglo zamijeniti?

Vrijeme je da LCD TV-i odu u mirovinu, no što bi ih moglo zamijeniti?
Fotolia

Tržište televizora nešto je kao tržište osobnih računala - ima svoju publiku i na godišnjoj bazi više ne očekuje neki značajniji rast. Točnije, godišnje se proda njih oko 250 milijuna i za taj dio „kolača“ bori se nekoliko top proizvođača, a ostalima ostavljaju mrvice. Od tog 90 posto čine LCD televizori, ali čini se da je njihov kraj neminovan.

Dakle, situacija je praktički identična i po brojkama prodaje i broju top proizvođača. U svijetu televizora vladaju Samsung, LG, Sony, Panasonic i Sharp. Ne treba zanemariti Toshibu i Philips, ali oni su ipak razinu ispod po brojkama prodaje uređaja. U svijetu računala to su Lenovo, HP, Dell, Acer i Asus, a svoj udio svakako imaju Apple i Toshiba. No ne na toj razini.

Borba je jednako teška i inovativnost ne može uvijek biti ono što će donijeti profit. Dok u svijetu računala sve nade polažu u hibride laptopa i tableta, a kod desktop računala u sve bolje zaslone i grafičke performanse koje pružaju, zajedno s 3D tehnologijom, tako u svijetu TV uređaja pokušavaju svašta. Pametni televizori nisu prošli najbolje jer nisu ni najmanje pametni, njihovi operativni sustavi su katastrofalni i besmisleni. Ali LCD se drži odlično iz jednostavnog razloga - slika je vrlo dobra, tanki su i mogu biti jako veliki. Dovoljno da namame kupce.

Samo, plazma tehnologija imala je kvalitetu slike na razini današnjih TV uređaja još davne 2006. godine, ali ta tehnologija bila je preskupa i trošili su takvi uređaji previše energije pa se sve skupa nije dalje razvijalo. Stoga, jasno je da TV industrija igra na sigurno dok to ide, a polako više ne ide. Korisnici bi nešto drugo.

Ono što bi trebalo postati novi hit jest OLED tehnologija, ali kvaliteta slike na OLED zaslonima gubi se s njihovom veličinom i tek su LG i Samsung uspjeli ponešto napraviti prema naprijed po tom pitanju, samo što su uređaji iznimno skupi i zapravo se ne koriste u kućanstvima.

To treba ubrzati jer LCD koči razvoj 4K standarda. Naime, LCD televizori prikazuju sliku filtriranjem bijele pozadinske svjetlosti koju emitiraju fluorescentne žarulje ili LED diode. Također, što se tiče brzine pokreta, LCD ekrani imaju problema u prikazivanju čistog pokreta. Nije samo to, LCD je u tamnijim prostorijama jasno slabiji, iz kuteva se ne vidi dobro i u takvim trenucima se najbolje shvati činjenica da su "svjetleće diode" te koje mogu zavaravati. No vrijeme je da nas "zavarava" nešto drugo...