Vrijedi li uistinu ijedan mobitel 1000 ili više dolara?

Vrijedi li uistinu ijedan mobitel 1000 ili više dolara?
Apple

Appleov iPhone X izazvao je pažnju ponajviše cijenom koja premašuje tisuću američkih dolara, a tek nakon toga svim prednostima koje nudi korisnicima. Zato se već mjesec dana razglaba o tome vrijedi li uistinu ijedan uređaj toliko novca. Ako se stavi na stranu da sve vrijedi onoliko koliko su ljudi spremni platiti, može se secirati sama proizvodnja, odnosno, troškovi i prihodi te na kraju profit.

Pametni telefoni su bolji nego ikad u svakom smislu i dostupniji nego ikad, a oni najskuplji donose razinu više no bilo koji drugi. Sigurno među onima koji ovo čitaju ima kupaca tih skupocjenih igračaka. Jer, ako želite kvalitetu, najbolji mogući zaslon, kameru, garanciju i zaštitu, morate to i platiti. Naravno, postoji alternativa svemu, ali to je od osobe do osobe na kraju priče. Jer, svi mi moramo sami sebi reći što želimo ili ne želimo te koliko smo daleko spremni ići.

Ono što se zna jest da s uređajima koji koštaju oko tisuću dolara dobivate sve i tko god kaže suprotno ne govori istinu ili nije upoznat s materijom. Moguće je da se nekome nešto na određenom uređaju ne sviđa, ali svejedno je riječ o prvoj klasi. Stoga, tako nešto ne treba osporavati jer je činjenica. Kao što je činjenica i da je proizvodnja sve skuplja jer veći i bolji zasloni koštaju više, masovna proizvodnja je skupa sama po sebi, kao i vrhunski procesori, kamere, tehnologija koja omogućava prepoznavanje otiska prsta, lica, oka... Skupo je i metalno ili stakleno kućište, skupe su i baterije...

No, sav taj teret oduvijek ide na korisnika i od cijene uređaja, Apple ili Samsung uvijek će imati oko 30 posto čiste zarade, kao što su imali i prije pet ili osam godina. Ukratko, na tisuću dolara u džep proizvođača ide oko 300 "čistih", odnosno, 30 posto. Preostalih 70 posto ide na korisnika, koji uvijek želi nešto više, jače bolje i kad se zna da svaka godina donosi nove pomake, zna se i da je nova tehnologija skupa. Pa ako i sljedeće godine OLED zaslon pojeftini, procesori će biti skuplji zbog AI mogućnosti... I tako u krug, koji se širi svake godine pa zato uređaji i postaju skuplji.

Zaključak jest da pametni telefoni od tisuću dolara toliko i vrijede jer da ne vrijede, nitko ih ne bi kupovao, a da ih nitko ne kupuje, ne bi toliko ni koštali...