Usprkos našoj opsesiji gadgetima, u sljedeću tehnološku revoluciju uvest će nas softver, a ne hardver

Usprkos našoj opsesiji gadgetima, u sljedeću tehnološku revoluciju uvest će nas softver, a ne hardver
Shutterstock

Pametni uređaji apsolutni su hit posljednjih deset godina i uz neizostavne telefone, imamo narukvice, satove, naočale, termostate, hladnjake... I bez obzira što vjerujemo da će se niz nastaviti nekim novim čudom, činjenica je da će sljedeći hit ipak biti u režiji softvera, a ne hardvera.

Ako netko ne vjeruje u takvu situaciju, za primjer ima Amazonovu Alexu, Googleov Assistant, Appleovu Siri i Microsoftovu Cortanu. Čak se i Facebook sve više nameće s M. Svi navedeni primjeri čine razliku, a na vidiku se svakako može pojaviti još netko "sa strane" te napraviti pravu eksploziju.

Uostalom, hardver će o svemu ovome ovisiti i to je činjenica. Primjerice, kakvog bi smisla Amazonov zvučnik imao kad Alexa ne bi bila to što jest? Nikakvog. Riječ je o asistentu koji uči svakog dana i upravo iz tog razloga toliko korisnika ostalo je u čudu, osvojeno u potpunosti, ovisno u sve većoj mjeri...

Ili, kakve bi veze imali naši moćni pametni telefoni bez kvalitetnog operativnog sustava, koji nas vodi u raznim smjerovima dok koristimo uređaje? Ne prevelike. Naravno, hardverski dio mora biti dovoljno moćan da bi pratio softversku revoluciju, no činjenica jest da softver ipak čini razliku.

Možemo otići i korak dalje pa pričati o vozilima bez vozača, kojima bi se upravljalo upravo zahvaljujući softverskim rješenjima, a "hardverski" dio bio bi sluga tih procesa. Ne treba to smetnuti s uma.

Na kraju, može se reći da je hardverski dio priče dosegnuo svoje vrhunce te da se sad može neometano raditi na softveru, koji je sve bolji, čini razliku i dovodi nas korak, ili nekoliko koraka, prema naprijed u tehnološkom smislu.