Upoznajte glavne prednosti SDN tehnologija

Upoznajte glavne prednosti SDN tehnologija

IT je postao strateški resurs poslovanja i ključan faktor koji omogućuje brže pozicioniranje novih usluga na tržište i samim tim konkurentsku prednost.

Iako se na cijelom tržištu osjeti pozitivan zamah, IT budžeti su i dalje relativno niski, a od samog IT-a se očekuje da isporuči što više uz što manje ulaganja. Pritom, veći dio budžeta i vremena se i nadalje troši na postojeće, odnosno tekuće poslovanje.

S druge strane, broj aplikacija unutar svih IT sustava raste, trendovi kao što su Cloud, Bring your own device (BYOD), Big Data, Internet of Things, kao i društvene mreže, značajno utječu na IT i traže promjene u vidu brže prilagodbe na novonastale zahtjeve.

Stoga se stvara odmak od klasičnog načina rada u IT-u koji je bio uvjetovan organizacijskim jedinicama, funkcionalnim dijelovima sustava, pojedinim vendorskim rješenjima ili specifičnim tehnologijama i sve više prihvaća IT kao uslugu (IT as a Service) na način da se pojedine informacijske tehnologije (kao npr. mrežne funkcionalnosti) konzumiraju kao upravljana usluga od strane internih poslovnih korisnika ili vanjskih tvrtki.

Uzevši u obzir kako današnje mrežno okruženje čini veliki broj mrežnih elemenata (usmjeritelja, preklopnika, vatrozida) i često nije u stanju odgovoriti svim zahtjevima modernih kompleksnih aplikacija na brz i učinkovit način, aktualni izazovi u mrežnom okruženju koji se mogu identificirati jesu:

  • Kompleksnost mreže
  • Upravljanje i kontrola mrežnog prometa s kraja na kraj
  • (Ne)otvorenost platformi
  • Sigurnosni i regulatorni zahtjevi
  • Skaliranje (primjerice unutar podatkovnih centara sve više mrežnog prometa ide između poslužitelja, umjesto klasične putanje koja je označavala promet koji poslužitelji primaju odnosno šalju izvan perimetra, prema klijentima)
  • Prilagođavanje mrežnih parametara zahtjevima aplikacije (dinamičko mijenjanje putanje prometa, postavki potrebnih za osiguravanje kvalitetne isporuke usluga koje se isporučuju pojedinim mrežnim prometom, poput govorne i video kolaboracije te kritične poslovne aplikacije)

Sve je to dovelo do novog koncepta nazvanog Software Defined Network (SDN), softversko upravljanje mrežom. Definiciju SDN-a je napravila Open Networking Foundation (kao organizacija koja je zadužena za promociju i prihvaćanje SDN tehnologija od strane samih krajnjih korisnika i proizvođača opreme, a koji aktivno sudjeluju u samoj organizaciji i razvoju SDN tehnologija. Prema njihovoj definiciji, SDN razdvaja kontrolni od podatkovnog sloja na način da središnji kontroleri imaju apstraktan pogled na mrežu.

SDN arhitektura se sastoji od:

  • Infrastrukturnog sloja u kojem se nalaze jednostavni mrežni uređaji koji služe za primjerice preusmjeravanje prometa na osnovu informacija koje dobiju od kontrolnog sloja
  • Kontrolnog sloja koji služi za upravljanje i kontrolu mrežnih uređaja u infrastrukturnom sloju neovisno o vrsti i proizvođačima tih uređaja
  • Aplikativnog sloja u kojem se nalaze aplikacije koje šalju zahtjeve za mrežnim funkcionalnostima prema kontroleru

Glavne prednosti korištenja SDN tehnologija su:

  • programabilnost mreže, odnosno  automatizacija mrežnih funkcionalnosti neovisno o mrežnom hardveru i proizvođaču  - implementacija mreže kao usluge (Network as a Service) kroz vatrozid kao uslugu (Firewall as a Service), balansiranje opterećenja servera (Load Balancer as a Service), siguran pristup u privatnu mrežu kao uslugu (VPN as a Service) i dr.
  • proširenje mogućnosti monitoriranja mreže - nadzor 'zdravlja' mreže, vidljivost aplikacija s kraja na kraj
  • smanjivanje kapitalnih ulaganja u mrežnu opremu kroz virtualizaciju mrežnih funkcionalnosti - manje mrežnih portova, kabliranja, potreba za napajanjem
  • multiklijentska podrška (multitenancy) s kojom se primjerice pojednostavnjuje i ubrzava razvoj novih proizvoda i prebacivanje softvera između razvojne, testne, lab i produkcijske okoline bez potrebe mijenjanja mrežnih parametara
  • mikrosegmentacija - 'spuštanje' mrežnih funkcionalnosti bliže samim poslužiteljima čime se povećava sigurnost i sukladnost s regulativama

Prema istraživanju tvrtke IDC, predviđa se da će na svjetskoj razini SDN tržište - uključujući fizičku i virtualnu mrežnu infrastrukturu, SDN aplikacije i profesionalne usluge - rasti na godišnjoj razini od  53.9% i dostići vrijednost od 12,5 milijardi američkih dolara u 2020. godini.

Gledajući rješenja koja postoje na tržištu SDN kontrolera, uz velike i značajne igrače kao što je Cisco s ACI i APIC-EM rješenjima te VMware s NSX proizvodom, na tržištu postoji i više open source inicijativa kao što je primjerice OpenDaylight što je jamstvo da je SDN tehnologija koja se razvija, i u koju ulažu svi veliki proizvođači koji su prisutni i na našim prostorima, i samo je pitanje vremena kada će SDN tehnologije zauzimati značajniji segment i na našem, po ovom pitanju još uvijek sramežljivom tržištu.

 

Rajko Mihajlović, Business development manager, COMBIS