Što ne valja s pametnim satovima?

Što ne valja s pametnim satovima?
Apple

Apple Watch trebao je potaknuti wearable tržište i poboljšati ga pa da sve krene na bolje. No ništa od toga, Apple se muči sa svojim pametnim satom, muče se i Android uređaji, muči se čak i Pebble Time koji je na Kickstarteru prikupio 20 milijuna američkih dolara.

Neki će reći da je prerano tako nešto pričati, ali ako znamo da je u ovoj godini trebalo prema prognozama biti isporučeno oko 20 milijuna Apple Watch uređaja i oko osam milijuna Android wearable uređaja, tad su očekivanja bila znatnija. Trenutno traje mučenje i teško da će se te brojke dosegnuti.

Apple je isporučio oko dva milijuna pametnih satova dosad i prognoze su se samim time snizile pa prognoze kažu da će ih biti isporučeno 10,5 milijuna, što je za 500 tisuća niže od onoga što su staloženiji stručnjaci predviđali početkom godine i pritom bili suočeni s kritikama.

Naravno, postoje još uvijek oni bliski Appleu, kao Ben Banjarin iz Creative Strategies, koji tvrde da čim dođe novi iPhone bit će i bolja prodaja Apple Watcha te da će s krajem drugog kvartala Apple brojkama iznenaditi sve, pa i one koji su najmanje vjerovali. I to brojkom od pet milijuna isporučenih pametnih satova. Kad bi kvartal tako završio onda bi uistinu šanse da dođe do 20 milijuna bile točne. No nekako se čini da od toga ništa jer ako je suditi prema Google pretragama, interest za Apple Watch pao je višestruko.

Primjerice, u rujnu prošle godine, kad je Apple Watch službeno i najavljen, na skali 1 do 100, interest je bio maksimalnih 100. Trenutno je interest na 40, što je pad od 2,5 puta. Također, Slice Intelligence pokazuje da su se narudžbe u odnosu na dan kad je krenula prodaja snizile za katastrofalnih 90 posto.

Android Wear nije ništa bolji, onih 2,4 milijuna prodanih u prošloj godini neće biti za mnogo premašene. Trenutno se Apple Watch prodaje oko 2,5 puta bolje pa su brojke zasad, iako to nije službeno, na oko milijun i pol prodanih uređaja. Pebble Time je pak na svega stotinu tisuća. Zašto je to tako? Postoji pet glavnih razloga:

1. Pametni sat je dodatak, a ne prilika za zaradu. Ljudima je to nešto usput, nije im glavni uređaj i zato ga ne doživljavaju prijeko potrebnim. Također, satovi su statusni simbol i ljudi se češće okreću onim "pravima".

2. Preskupi su. To nije neko iznenađenje, ali pomalo je smiješno što su si proizvođači dopustili i podcijenili korisnike. Istina, postoje Android Wear uređaji za 149 dolara kao Moto 360 i nisu loši, ali to je oko tisuću kuna i za to se može kupiti solidan pametni telefon ili "pravi" sat. Apple je pak pretjerao i postavio cijene na 399 dolara i to im se obilo o glavu. Za taj novac se kupi potpuno novi iPhone 5s sa 128 GB!

3. Komplicirani su. Sitni su, teško je po njima "operirati" i prosječni korisnik sigurno neće biti oduševljen. Naime, na iPhone se i umirovljenici naviknu odmah, ali Apple Watch je druga priča. Android Wear također. Dakle, ciljani korisnici postaju oni koji vole gadgete i time se prodaja automatski smanjuje.

4. Premalo prednosti nad pametnim telefonima. Zapravo nisu toliko pametni, ovise o pametnim telefonima i bez njih su beskorisni tako da ne pružaju nikakvu prednost u tom smislu. Tableti su kao dodatak po tom pitanju mnogo bolji, lakše je čitati s njih i gledati video uratke. A i koštaju kao pametni satovi.

5. Dizajn. Izgledaju previše futuristički, nisu baš elegantni, uz čast iznimkama. Apple se potrudio angažiravši Burberry dizajnere, ali za 399 dolara možete kupiti i više nego elegantan "pravi" sat.

Dakle, na samom kraju priče, sve se vrti oko cijene, proizvođači nas nisu uvjerili da to što nam prodaju za tako velike cifre donosi prednosti u bilo kojem smislu. Sve u svemu, ako nemate pametni sat aposlutni ništa nećete izgubiti. Ako ga pak imate, jako malo ćete dobiti, ali neće vas sigurno razočarati jer ako ga imate, vjerojatno volite gadgete i neko vrijeme će vas zabavljati tipkati po njemu i koristiti ga. No ubrzo ćete u ruci češće imati pametni telefon i pametni sat koristiti prvenstveno samo da biste pogledali koliko je sati...