Snage ili slabosti

Snage ili slabosti
Dražen Tomić

Iako je dobar dio čitatelja studentska populacija, baš se svi upoznati s principima vrlo popularne SWOT analize - metode strukturnog planiranja koju vrlo ekstenzivno koristimo kad god valja analizirati snage, slabosti, prilike i prijetnje u poslovnom poduhvatu ili projektu. Vanjske i unutarnje.

Unutarnje

Kao se ovim kolumnama bavimo sobom - glavni i jedini faktor na kojeg sustavno možemo (i trebamo, i trebamo!) utjecati ograničimo se na one unutarnje. Dobre i loše -  vlastite snage i slabosti.

Pick one

I kad smo već uspješno prepolovili odabir, 'ajmo se kockati još jednom. Između snaga i slabosti ... čime se treba baviti?

Smisao kolumne je osobni (i poslovni) razvoj, uže područje IT karijera, ali ova je (poput mnogih) kolumna univerzalna. Vrijedi i za domaćice.

Na što se koncentrirati

Dakle, ako se želimo više posvetiti samo jednom, što bi to bilo: osobne snage ili slabosti?

Još jedan hint. Vrlo se često kritički odnosim na sustav školovanja i odgovorno twainovski tvrdim da ga ne treba miješati s obrazovanjem (I've never let my school interfere with my education).

Svi ste bili u školi, zar ne? Sjetite se, jeste li dane provodili bruseći snage ili ispravljajući slabosti? Ili ono što su nastavnici smatrali vašim slabostima. Meni npr. rukopis. Toliko sam ga izvježbao da nisam uspio položiti za liječnika ili bar za ljekarnika.

Slabosti

Ako im treba priznati bar nešto, ipak su mi pokrpali sve obrazovne rupe, pa sam izašao prilično ravno ispeglan. Ali to je gledajući iz perspektive poslovnog svijeta i osobnog razvoja nedostatno. Rijetko će tko uspjeti zato što je dobar. Pod dobar mislim bukvalno dobar - prosječan. Svi traže izvrsnost. A ona košta. Gladwell kaže 10.000 sati. A mi smo dobar dio mladosti potrošili na krpanje slabosti. Wrong way! Definitivno.

Sjedi, dva

Da ne budem krivo shvaćen, nije loše što smo tijekom školovanja ispravili slabosti, pogotovo one diskvalificirajuće za budući posao. Poput pismenosti, uljudnog ponašanja i sl. I možda najvažnijeg - same diplome, odnosno završenog određenog stupnja školovanja, ali to ni izdaleka nije dovoljno. Bar ne onima koji čitaju ovu kolumnu. Oni s pravom žele više.

Vlastite snage

I opet uzdaj se use, kao Mujo. I kupleraj kojeg je pokrenuo jer ne može više živjeti od rada u fabrici. Pa dok ne stane na noge i zaposli nekog, radit će sam.

Da, bolje je makar možda i malo kasno sam poraditi na svojim snagama. Internet je blagodat, resursa ima, pa krenimo. Jačati snage.

Znate li svoje snage

Strategija je jednostavna, osloniti se na svoje snage (neke ste valjda već stekli), raditi na njima, postići izvrsnost i odabrati one poslove/zanimanja u kojima te snage dolaze do izražaja. Ako „znate s djecom“, empatični ste i dobro prenosite znanje, zaposlite se u školi. Ako vam treba mir i tišina da bi ste se mogli usredotočiti, razmislite još jednom.

Počnite od osobnosti

Postoje brojni (nekad i besplatni) testovi osobina ličnosti, što je recimo prvi korak u prepoznavanju vlastitih obilježja. Osobnih preferencija, sklonosti i snaga. Oni poput MBTI ili The big five govore više o tome kava ste osoba, što vam je prirodan, lakši način funkcioniranja. Kao da propituju jeste li dešnjak ili ljevak, pa ako mislite raditi preciznim alatima, bolje je da koristite „jaču“ ruku.

MTBI vas analizira jeste li (i koliko) introvert ili ekstrovert, primate li informacije činjenično ili intuitivno, rasuđujete li racionalno ili emotivno, te je li vaš životni stil prosuđivanje ili opažanje i prilagođavanje, a The big five mjeri sličnih pet faktora - ekstraverziju, ugodnost, savjesnost, emocionalnu stabilnost i intelekt.

Jasno vam je da su to prilično generičke osobine i mogu vam pojasniti u čemu ste bolji i/ili se ugodnije osjećate, ali vam baš ne daju jedinstvenost, kompetitivnu prednost. Valja malo dublje kopati, čitati, istraživati.

Pronađite snage

Moje iskustvo s MBTI i The big five testiranjima i analizama i nje bilo pretjerano korisno. Možda prvenstveno jer je bilo korporativno orijentirano - kakvi su ljudi u timu, kako je s njima (nama) lakše raditi, .... No, osim jasnijeg razumijevanja sebe i svojih sklonosti (extrovert, intuitivac, perceiver) nisam dobio potvrdu svojih snaga, nego gdje se i kako dobro osjećam - kao akcijski usmjeren inovator. Meni to nije bilo dovoljno. Sad sam bolje znao prepoznavati (meni) sklonu i ugodnu radnu okolinu, ali kako upasti tamo? U čemu sam stvarno jak, na čemu trebam graditi svoje kompetencije?

I hvala opet korporativnom svrstavanju - njima je bitno lakše kad nas dobro izanaliziraju, labeliraju i pravilno koriste - jednog smo dana dobili uputu da obavimo test osobnih snaga. Strenghts Finder. To te ja pitam!

Strengths finder

I da ne duljim previše, nakon prilično dugog (177 pitanja), ne pretjerano zahtjevnog (nema točnih i netočnih pitanja, samo osobne preferencije) testa dobio sam „svoje“ snage. Analiza daje pet najjačih karakteristika od 34 teme iz 4 šire domene (Working with People, Influencing People, Working Harder and Working Smarter). Već samom širinom odabira jasno vam je da dobijete bitno profiliranju i jedinstveniju karakteristiku (preko 33 miliona različitih top5 kombinacija), a je li procjena dobra ili ne shvatio sam proučavajući kolege. Ideja je bila da svi vidimo i razumijemo ne samo svoje nego i tuđe snage (da bi na njih mogli računati) i bio sam zapanjen kako je ta jednostavna lista od 5 karakteristika sjajno opisivala dugogodišnje kolege i prijatelje. To me uvjerilo da su i moje snage dobro prepoznate/istaknute i vrlo sam se često rado i uspješno na njih oslanjao. I poslovno i privatno.

Oslonite se na snage, ne slabosti

Ova mala osobna ispovijest može vam biti poučna/zgodna/naivna/glupa ... meni je jako dobro poslužila u životu, pooštrila mi je neke snage (nastavio sam ih razvijati) i čini mi se učinila me efikasnijim i u konačnici boljim i uspješnijim. U potpunosti me učinila poklonikom teorije edukacijskog psihologa Donalda Cliftona i teorije filozofije snaga - koja pretpostavlja da je korisnije utrošiti vrijeme razvijajući svoje talente nego popravljajući slabosti.

O tome što vaše snage jesu (odnosno nisu) najbolje je citirati velikog Petera Druckera „Most people do not know what their strengths are. When you ask them, they look at you with blank stare, or respond in terms of subject knowledge, which is the wrong answer“. A kako ćete ih pronaći - kvalitetnom introspekcijom ili jednim od testova poput gore navedenog, ostavljam vam na izbor.