Sljedeći korak IoT-a je povezivanje automobila i naših domova

Sljedeći korak IoT-a je povezivanje automobila i naših domova
Fotolia

Automobili se sve češće mogu nazivati pametnima jer čine stvari koje prije nisu, a i povezani su s drugim uređajima koji olakšavaju cijelo iskustvo vožnje. No nakon ove "prve generacije" automobila red je da se učini i ono što se gleda kao cilj posljednjih godina - povezati naše automobile i naše domove.

Trenutno možemo u najmodernijim automobilima na Internet, postoji stream opcija za glazbu, nikad lakše nismo dolazili do cilja uz pomoć sjajnih sustava s mapama i pomoći na cestama. Uz satelite i tu konekciju na Internet automobil reagira u trenucima nesreće i poziva nam pomoć jer moguće je da sami to ne možemo ukoliko smo ozlijeđeni. I sad slijedi povezivanje s domom - u potpunosti.

Zašto "u potpunosti"? Zato što postoje određene i samostalne aplikacije koje spajaju automobile i domove pa je tako Ford u lipnju otkrio da radi na integradciji termostata Nest i sustava za sigurnost u domovima s automobilom korisnika. Dodaje se tome i povezivanja automobila i uređaja koji prepoznaje dim u domu. Ne treba posebno naglašavati koliko je to bitno jer često se ne sjetimo nekih stvari, a i kad idemo prema našem domu želimo ga zagrijati ili rashladiti.

No zašto ne otići korak dalje kad se to može bez ikakvih problema u današnje vrijeme? Spojiti automobil s pećnicom, hladnjakom, televizorom, računalom... i drugim uređajima, svakako je korisno jer možemo "u hodu" obavljati toliko toga i ne brinuti da smo nešto zaboravili, da ćemo gubiti vrijeme. Uostalom, Google i Apple rade uvelike upravo na operativnim sustavima za automobile, uključio se u sve i Microsoft koji sa svojim Windows 10 operativnim sustavom želi sve postaviti pod jedno i automobili bi bili sjani dodatak.

A tu je i autoindustrija koja ne želi da se velike tehnološke kompanije previše upliću u njihov posao pa sami, poput Forda, rade na spajanju automobila i domova, ali i svega što se spojiti može. Već su uložili BMW, Audi i Mercedes u mapping sustav Here od strane Nokije 2,5 milijarde eura. A to je samo početak! Stoga, do 2020. godine i konačnog postavljanja Internet stvari kao standarda, imat ćemo jednu jako zanimljivu i futurističku situaciju.