Ransomware jednostavno cvjeta

Ransomware jednostavno cvjeta
Shutterstock

Hakeri više nisu skloni napadima koji ruše sustave do te mjere da sve unutar njih mogu vrlo lako pokrasti, već su skloniji zaključavanju i blokiranju sustava u svrhu ucjena. To je mnogo jednostavnije, ali i unosnije, kao što je i bezbolnije žrtvama. Zato ransomware toliko cvjeta.

U pravilu, ransomware se ponaša slično poput računalnih crva ili trojanskih konja, koristeći neku ranjivost kako bi se sami proširili mrežom i instalirali na korisnička računala ili se pretvarajući da su korisni programi, često putem filesharing ili peer-to-peer servisa, kako bi ih korisnici sami instalirali na svoja računala. Nakon infekcije, ovi će maliciozni programi pri prvom pokretanju pokušati kriptirati korisničke podatke, pokušati ograničiti pristup Windowsima, modificirati particijsku tablicu ili MBR (master boot record) diska s operativnim sustavom ili korisnikovim podacima.

Konkretno, u 2017. je ransoware kao vrsta napada načinio štetu od pet milijardi američkih dolara na globalnoj razini i vrijeme je da se ljudi zaštite, a to se u ovom slučaju može ponajprije edukacijom. Ne klikati na e-mail osoba koje ne znate, ne klikati na neprovjerene linkove i oglase. To će već spriječiti u startu veliku većinu ransomware napada. Nažalost, te upute malo tko sluša i sigurno je da će 2018. biti još unosnija za cyber kriminalce.

A situacija u prošloj godini zanimljiva je i kroz još podataka koje iznosi IBM X-Force. Za povrat podataka u 2016. godini plaćalo se 294 američka dolara u prosjeku, a u 2017. se ta svota više no utrostručila i iznosila je prosječnih 1077 dolara. Dakle, i "ransomware tržište" se ponaša kao i svako drugo kad počne rasti i broj "mušterija" postaje veći.

Nažalost, da se problema koje ransoware nosi oslobodite, trebate platiti više nego ikad. Zato, oprez! Treba ponoviti, pazite na što klikate.