Proširena stvarnost nije trik, nego spas za budućnost lokalne maloprodaje

Proširena stvarnost nije trik, nego spas za budućnost lokalne maloprodaje

Proširena stvarnost (AR) pokazala je svoje mogućnosti kroz igru Pokemon Gó i potvrdila da je veći hit no virtualna stvarnost (VR), što treba zahvaliti činjenici da ne stvara kompletan svijet oko nas već jednostavno implementira određene detalje unutar onoga što uistinu jest oko nas. I zato je ta tehnologija revolucionarna za maloprodaju.

Posebno se to odnosi na manje trgovine, koje se oduvijek teško bore s najvećim kompanijama i traže svoj put prema korisnicima. Treba spomenuti i da uistinu nikad nije bilo teško kao u ovo vrijeme, kad online kupovina raste bez naznaka zaustavljanja. Stoga, ako već ne ide kroz borbu, najbolje se pridružiti valu i modernizirati. A proširena stvarnost idealno je rješenje!

Naime, marketinški stručnjaci u Sjedinjenim Američkim Državama otkrili su kroz istraživanja tržišta da čak i nove generacije cijene iskustvo ispred samog proizvoda pa zato vole kupovati u samim trgovinama. No, s obzirom da je online sve lakše obaviti, praktičnije i dostupnije, često će ići kontra sebe pa izabrati taj lakši put. Zato im treba pokazati da se i fizički odlazak u trgovinu može isplatiti jer sve što poželite vaše je doslovno odmah.

Sigurno niste jednom kupili online nešto što vam nije odgovaralo, a onda proces povratka traje i traje jer vraćate kupljeno natrag, čekate novo i opet isprobavate sviđa li vam se. Uz proširenu stvarnost trgovci mogu omogućiti kupcima da probaju odjeću ili obuću te pogledaju kako im stoji bez da uistinu sve to obavljaju u garderobi. Time se ubržava cijeli proces, a i na licu mjesta se zna što vrijedi kupiti, a što ne.

Naravno, to sve se može obaviti i kod kuće pa proizvod stiže direktno iz omiljene trgovine, što znači da i oni u maloprodaji mogu uskočiti na vlak online divova. Sama implementacija nije komplicirana niti skupa s obzirom koliko donosi.

Ali, iako se o tome priča kao velikoj stvari, prije dvije godine budućnost je prepoznao hrvatski poduzetnik Hrvoje Prpić, osnovao Trillenium i okrenuo se upravo spajanju proširene (i virtualne) stvarnosti s kupovinom.