Priče o smrti mobilnih aplikacija očito su bile jako pretjerane

Priče o smrti mobilnih aplikacija očito su bile jako pretjerane

Aplikacije su ono što čini pametne telefone i tablete, ali od njih financijsku korist ima otprilike jedan promil onih koji se njima bave. A kad znamo da se godišnje preuzima oko 1,5 milijardi aplikacija na svim operativnim sustavima, jasno da bi postotak uspješnosti kod developera svakako mogao biti veći. No to ovisi i o korisnicima.

Zato postoje oni koji tvrde da su aplikacije doživjele svoj vrhunac i da će se strmoglaviti prema dolje te "umrijeti", a ima i onih koji tvrde da aplikacije nikamo ne idu sve dok postoje pametni telefoni i tableti. Istina je negdje na sredini jer obje strane imaju svojih argumenata.

Primjerice, svi oni vezani uz Apple svakako su zadovoljni jer App Store je u 2015. godini uprihodio 20 milijardi američkih dolara, a to je polovica od ukupnih prihoda te e-trgovine aplikacijama od 2008. godine. Stručnjaci u App Annie na temelju toga prognoziraju da će do 2020. ukupni prihodi na App Storeu doseći stotinu milijardi dolara.

I sve to uopće ne računa sve ono što se događa oko samih aplikacija i to treba uzeti u obzir, a zagovaratelji aplikacija i uzimaju te argumentiraju da stvaranje aplikacija pokreće razne grane ekonomije samim time što se ukupno oko tog tržišta generira oko 300 milijardi dolara. Pod time se misli i na novčane transakcije kroz aplikacija, na plaćanje developera, na ulaganja u razvoj, marketing... Upravo posljednjespomenuti generira 34 milijardi dolara jer nekako sve te aplikacije treba predstaviti i prodati.

S druge strane, argumente imaju i zagovaratelji "smrti" aplikacija. Tvrde da bez obzira što ih se stvara sve više i više iz godine u godinu, od strane jedne osobe koristi ih se na mjesečnoj razini svega 27 u prosjeku. Uz to, deset od 12 aplikacija u vlasništvu su Facebooka, Applea ili Googlea, a to nije dobro za kompletno tržište jer drugi se ne mogu istaknuti pa ili odustaju ili su jednostavno istisnuti zakonima tržišta...

No kad se gleda iz sigurne sredine, jasno da su izvješća o nestanku aplikacija pretjerane. Tržište se razvija, pa tako unutar tih velikih aplikacija kao Messenger, Gmail, WhatsApp, WeChat... postoje one manje i jedne žive od drugih. Dakle, krug se vrti, samo na ponešto drugačiji način nego prije koju godinu.