Pametni uređaji još uvijek trebaju čovjeka kako bi im dao inteligentnu svrhu i usmjerenje

Pametni uređaji još uvijek trebaju čovjeka kako bi im dao inteligentnu svrhu i usmjerenje
Shutterstock

Do 2020. godine će pametni uređaji - koji imaju sposobnost učiti, prilagoditi svoje ponašanje i davati neočekivane rezultate - činiti 30 posto ulaganja u tehnološkim kompanijama. Pokazuje to u svom istraživanju Gartner, ali i napominje da svi ti uređaji još uvijek trebaju čovjeka kako bi im davao inteligentnu svrhu, ali i kako bi ih usmjeravao.

Najbolji primjer stigao je još krajem prošle godine iz automobilskog giganta BMW-a. Naime, taj se njemački proizvođač uključio na tržište samovozećih automobila, svjestan da će se do 2020. dogoditi brojne promjene na tržištu.

"Mislimo da će do 2020. godine automobili voziti bez vozača, a izgledat će kao normalna serija 5 i imat će svoje limite. Naime, bez vozača će se moći voziti isključivo na autocestama jer tamo nema prepreka koje bi mogle biti problematične u ovoj fazi tehnološkog razvoja, rekao je odgovorni za projekt samovozećih automobila u BMW-u Michael Aeberhard te dodao da će automobili u slučaju suočavanja s preprekom upozoriti vozača da preuzmu kontrolu 15 do 20 sekundi unaprijed.

Nije samo to problem s automobilima bez vozača, daleko od toga. Naime, dok prepreka na cesti nema, sve je u redu, ali što ako se automobil nađe u situaciji kad mora odlučiti skrenuti i riskirati život vlasniku ili nastaviti voziti i dovesti u životnu opasnost osobu ispred sebe?

Tako nešto teško se može napraviti i s tim moralnim dilemama morat će se nekako naučiti nositi proizvođači i programeri. Zato se u algoritam mora unijeti mogućnost oduzimanja života vlasniku automobila. Zvuči grozno, ali samo ovako na prvu, rijetki se u životu nađu u situaciji kad treba izabrati, a i kad se dogodi onda je sve podosta instinktivno.

Primjerice, velika većina vozača će skrenuti ukoliko vidi dijete na cesti i neće pritom razmišljati o tome što se će se dogoditi kasnije. A kasnije se može dogoditi da automobilom dođemo u suprotni smjer i skrivimo nesreću s više usmrćenih i stradalih osoba. Ili možemo skrenuti i usmrtiti sebe same. Samovozeći automobil nema emocija, na licu mjeste bi procijenio što je najbolje u datom trenutku.

Tako je sa svim pametnim uređajima, ali nisu svi od tako životne važnosti pa njihov proces učenja može biti mnogo bezbolniji. Kao hladnjak ili termostat, koji se s vremenom lako prilagodi. Ali i naši pametni telefoni, koji su već dosegli razinu kad predviđaju određene operacije. Baš kao i asistenti kao Siri, Google Now i Cortana. Samo, oni ne donose odluke sami, ne ponašaju se izvan predviđene "rute" i do tog će se dijela stići tek kasnije, koju godinu poslije 2020.