KOLUMNA - EGLI ILIĆ

NOMEN EST OMEN

NOMEN EST OMEN
Siniša Uštulica

Jedan od prvih izazova s kojim se susrećemo kada započinjemo vlastiti biznis dodjeljivanje je imena tvrtki. Mnogi tom zadatku pristupaju površno, smatrajući da je u cijelome procesu ime tvrtke sporedno, a da je najvažniji dobar proizvod. Ipak, kako će vaš proizvod biti percipiran, a potom i prihvaćen od strane tržišta, te kakav će biti život vaše tvrtke na tržištu, ovisit će velikim dijelom o tome koje ste joj ime dali i kako je ime tvrtke prihvaćeno od strane tržišta.

Dobro ime od samog početka znači i dobar glas, te vam može pomoći da puno brže osvojite srca ljudi, a kada to jednom ostvarite, kasnije sve ide puno lakše. No ako ga postavite pogrešno, ako zbunjuje tržište ili budi negativne asocijacije, može vas natjerati na zatvaranje i prije negoli ste u pravom smislu počeli raditi.

Istina, uz dobru marketinšku strategiju puno se toga može spasiti, i ona vam može pomoći da i uz manje kvalitetno ime u konačnici ostvarite uspjeh, no ako od početka stvari postavite kako treba, imat ćete puno manje posla (i troškova) kasnije.

Pa što je to dobro ime?

Pitanje je filozofsko, a rasprava o tome traje već desetljećima, no oko nekih elemenata marketinški su se stručnjaci ipak složili:

Ime koje dajete svojoj firmi trebalo bi biti zvučno i efektno, lako pamtljivo i lako izgovorljivo, jer će se tako puno lakše utisnuti u podsvijest vašeg ciljanog tržišta. To je i cilj, zar ne, jer iz podsvijesti svi mi prosuđujemo i djelujemo.

Svi mi tražimo i ugodu, i zato bi ime firme uvijek trebalo buditi pozitivne emocije kod tržišta, te po mogućnosti asocirati na sam proizvod. Ako ste primjerice svoju firmu koja se bavi iznajmljivanjem apartmana tijekom ljeta u Istri nazvali Sjeverni Jadran, d.o.o., imati ćete problema u privlačenju gostiju, jer to ime asocira na hladnoću. Mnogi potencijalni gosti vjerojatno će umjesto vas potražiti neku drugu, topliju opciju. Osim toga, ovo je ime kao geografski pojam odveć generalno, i s njime biste se jednako tako mogli baviti i distribucijom nafte i plina, organizacijom turističkih tura, ili pak ribolovom.

Zato je dobro je da ime vaše firme bude što konkretnije, ali i da, ako je moguće naglašava vrijednosti koje zastupate, misiju ili viziju koju slijedite. Što ste u početku precizniji, trebat će te kasnije uložiti manje napora u objašnjavanje tržištu tko ste i što ste.

Jeff Bezos, osnivač Amazona, od početka je imao viziju stvoriti firmu koja će postati najveći distributer knjiga na tržištu. Nazvao ju je po rijeci Amazoni, najvećem snabdjevaču pitke vode na svijetu. S vremenom je doista razvio posao koji danas teče poput rijeke, i ne samo da je postao najveći on line distributer knjiga na svijetu, već je postao najveći on-line distributer uopće. Naravno, za uspjeh Amazona zaslužno je puno toga, no Bezos je imao viziju. Od početka je znao da želi postati velik, i nije se plašio ugraditi svoju viziju u ime, koje je tržište izvrsno prihvatilo, a to mu je dalo poticaja da svoju viziju i ostvari.

Uz navedeno, ime koje dajete firmi ne bi trebalo podsjećati na ništa što već postoji - bilo u vašoj, ili nekoj drugoj branši, jer će vas inače ljudi stalno svrstavati u pogrešan "folder" u svom umu i biti će vam teško pozicionirati se u onome što jeste. Osim toga, ako se imenom krpate uz druge - bilo da nemate vlastite ideje ili se svjesno želite okoristiti veličinom nekog drugog, imajte na umu da nikad nećete postati veći od onoga iza čije se sjene skrivate. Ni kod tržišta nećete uspjeti stvoriti percepciju jedinstvenosti, a bez toga, u današnjem hiperkonkurentnom okruženju nećete daleko stići.

Želite li biti originalni i udaljiti se od onoga što već postoji, možete se poigrati i s raznim izvedenicama pojedinih termina, akronimima i slično. Sony, japanski proizvođač glazbene (i druge) elektroničke opreme, svoje je ime dobio po latinskoj riječi sonus, što označava zvuk. I samo ime vrlo je zvučno i lako izgovorljivo na svim jezicima, pa je zato i dobro prihvaćeno.

Latinski izrazi onoga što radite, ili njihove izvedenice i inače su dobar put do dobrog imena, premda ni to nije pravilo.

 

Osim Amazona i Sonya, evo kako su i neki drugi, danas etablirani brandovi dobili svoje ime:

 

Adidas - ime predstavlja akronim osnivača i vlasnika Adolfa Adi Dasslera.

Apple - ime je dobiveno prema voćnjaku jabuka, koji je S. Jobs posjetio netom prije nego je smislio ime

Coca Cola - napitak sadrži ekstrakte kokosovog i kola oraha

IKEA - ime predstavlja kombinaciju inicijala osnivača firme, Ingvara Kamprada i mjesta gdje je odrastao, Elmtaryd Agunnaryd

LEGO - ime je akronim danskog izraza leg godt, što znači dobra igra,

Nikon - ime je izvedenica japanskog izraza za Japansku optiku, Nippon Kogaku

PEPSI - napitak sadrži enzim pepsin

Starbucks - ime je dobio po obožavatelju kave, liku iz H. Mellvileovog romana Moby Dick

Virgin Records - osnivači su bili "potpuno nevini" (to jest apsolutni početnici) u svome poslu

VODAFONE - skraćenica od voice, data, telephone

Volkswagen - ime je njemački izraz za narodni auto

 

Ljubav i strast koji pokreću!

Dok neki angažiraju stručnjake da im pomognu dodijeliti zvučno ime dobrih vibracija, drugi to čine sami, slijedeći vlastiti instinkt, kreativnost i maštu. Pri tome ponekad i zaobilaze tržišne preporuke, a opet odlaze u orbitu.

Istina, svi mi prodajemo tržištu i zato moramo voditi računa da tržište dobro prihvaća ime koje dajemo svojoj tvrtki. Da biste znali jeste li (ili niste) na dobrome putu dobro je da prije lansiranja imena napravite tržišni test - zatražite feedback od odabranog uzorka. Mada, ni to baš uvijek nije mjerodavno; ime Red Bull su primjerice u tržišnom testu "popljuvali".

Ipak, imajte na umu i da je vaša tvrtka "vaše dijete". Energiju u njeno stvaranje i njen rast ulagat će te vi, i zato je jako bitno da ime tvrtke "sjedne" i vama samima, ili da vam znači nešto posebno - kao što je očito S. Jobsu voćnjak jabuka značio nešto posebno. Jedino tako moći ćete ulagati istinsku ljubav i strast u ono što stvarate, a iz toga, ne samo da nastaje uspjeh i zadovoljstvo, već se, kao što znamo rađaju i legende.

 

 

O autorici: Egli Ilić, Copywriter i Life Coach, http://hmcopywriting.com,  www.hortusmentis.com