Ludi tjedan za Toshibu

Ludi tjedan za Toshibu

Kao u kakvoj sočnoj meksičkoj trakavici prošlog su se tjedna redale vijesti o Toshibi, japanskom elektroničkom gigantu koji je u velikim problemima. Od nade, preko razočaranja do očaja generalni je karakter vijesti koje su pred blagdan Uskrsa stizale kao na pokretnoj traci.

142 godine stara korporacija početkom tjedna izvijestila je kako je upitan nastavak njihovog poslovanja zbog problema u kojima su se našli zbog bankrota američkog Westinghousea, najvećeg svjetskog proizvođača nuklearnih elektrana kojeg je Toshiba kupila prije desetak godina. Veliki gubici koje je nagomila Westinghouse prisilio je tvrtku na veliki otpis imovine, a rješenje za izlaz iz problema sada pokušavaju pronaći u prodaji poslovanja s proizvodnjom čipova, najprofitabilnijim dijelom kompanije.

Prošlog utorka je uprava kompanije povukla iznenađujući potez i objavila rezultate poslovanja u trećem fiskalnom kvartalu prije potvrde revizora. Prema tom financijskom izvješću gubitak u 2016. godini dioničarima je pomeo vrijednost od čak 225,6 milijardi japanskih jena (oko 2,07 milijarda američkih dolara). To je dodatno ugrozilo položaj kompanije na burzi u Tokiju gdje već nisu bili omiljeni zbog 'pumpanja' rezultata od 1008. do 2014. godine.

U srijedu je uslijedio novi šok koji je ovog puta došao iz redova poslovnog partnera. Naime, Western Digital, američka kompanija koja je najveći proizvođač tvrdih diskova na svijetu, nije zadovoljna odlukom o prodaji poslovanja s čipovima. U pismu koje je početkom tjedna generalni direktor WDC-a Steve Milligan uputio upravi Toshibe, a koje je, dakako, procurilo u javnost, stoji kako se oni, kao poslovni partneri u tom dijelu poslovanja, protive prodaji koju bi mogli i zaustaviti. Milligan očekuje da Toshiba, kao partner u tom poslu, prvo ponudi njima ekskluzivne razgovore o preuzimanju.

Uprava japanskog diva reagirala je zaustavljanjem svih sastanaka vezanih uz prodaju poslovanja s čipovima. Iz tvrtke su, doduše, istaknuli kako nikakva odluka nije donesena po tom pitanju, ali uzimajući u obzir pravno zaleđe Western Digitalovih zahtjeva, izvjesno je kako je takva odluka donesena. Sigurni smo kako je nakon pristizanja Milliganova pisma u tvrtki zavladala velika panika. Da sve bude kao u pravoj trakavici, kraj tjedna donio je (ne)očekivani obrat te se tračak svjetla ukazao u petak...

Naime, u javnost je procurila informacija kako posrnuloj japanskoj kompaniji želi pomoći tvrtka koja raspolaže nevjerojatnom količinom gotovog novca. Da, dobro ste pretpostavili, u pitanju je - Apple. Dobro obaviješteni izvori iz Cupertina dojavili su kako Apple traži način da pomogne Toshibi što i nije iznenađujuć razvoj događaja. Naime, većina čipova namijenjena je mobilnim uređajima, a američka kompanija iste prodaje kao vruće kifle. Apple, navodno, razmatra niz mogućnosti, od ulaska u posao s jednim od najagresivnijih ponuđača, tajvanskim Foxconnom, do ulaska u posao zajedno s japanskim ulagačima.

U cijeloj se priči spominje i japanski SoftBank, investitor koji je pripremio ulagački fond od 100 milijarda dolara za tehnološki sektor. Glasine dobro obaviještenih osoba kazuju kako SoftBank navodno razmišlja o partnerstvu s Foxconnom ili Appleom, iako su iz te investicijske banke odbili komentirati ta nagađanja. Niti iz japanskog predstavništva Applea nisu željeli objaviti nikakav komentar po toj temi. A šutnja je, u ovom slučaju, za Toshibu pozitivan znak.

Kao što smo rekli na početku, prava, sočna trakavica...