Linux raste, no s popularnosti dolazi i veća odgovornost

Linux raste, no s popularnosti dolazi i veća odgovornost

Linux je u 2016. godini proslavio 25 godina, što je izniman uspjeh za jedan studentski projekt, koji se razvio u to što se razvio zahvaljujući otvorenosti, marljivoj zajednici, ljubavi prema tehnologiji, volje da se udruženim snagama nešto napravi i općenito entuzijazmu koji bi uvijek naišao na pohvalu ako bi bio na tragu nečeg konkretnog i velikog. Danas je Linux posvuda, od pametnih telefona, računala, superračunala, servera, clouda, automobila...

Što je najzanimljivije, čak i kod krajnjih korisnika Linux dobiva nikad više pažnje. Istina jest da Android ostaje daleko najpopularniji operativni sustav, da će Windows još neko vrijeme vladati svijetom računala i da će Apple još neko vrijeme sigurno izvlačiti najveći profit, ali isto je tako zanimljivo vidjeti da Linuxovi Fedora, openSUSE, Mint i Ubuntu napokon dobivaju pozornost kakvu zaslužuju. Sve je to rezultat mukotrpnog rada i očito se isplatio.

Naravno, ako ćemo cjepidlačiti, krajnji korisnici oduvijek su koristili Linux, čak i kad nisu znali. Jer, mnoge SaaS aplikacije su bazirane na Linuxu, baš kao i mnoge najpopularnije web stranice danas. No, sama potreba za nekim od Linux rješenja na samim računalima nije nikad bila na razinama od kojih bi se ikome zavrtjelo u glavi. I to se mijenja - na bolje. Čak je i Microsoft to prepoznao pa postao članom The Linux Foundation prošle godine.

Nakon podužeg uvoda, zašto ipak postoji opravdana zabrinutost kad je Linux u pitanju? Zato jer su hakeri, oni pravi i istinski hakeri, prepoznali potencijal u otvorenom okruženju kao što je ono koje njeguje i zagovara Linux. Ranjivosti je mnogo, potencijalna šteta je enormna i sigurnost nije na razini kao kod sustava koji su zatvoreniji.

"Što je više očiju, to je svaki bug površniji, rekao je Eric S. Raymond i to se zapravo gleda kao "Linuxov zakon" jer što više ljudi boravi na jednom mjestu i pokušava riješiti jedan problem, to im je šansa za uspjeh veća.

Isto tako je s hakerskim napadima. Što ih je više uključeno u njih, to će lakše pronaći "ulazna vrata" za sve što žele napraviti. I tu na scenu opet mora stupiti zajednica, da zaključa ta vrata u toj mjeri da ne štete samima sebi i konceptu Linuxove otvorenosti. Dakle, s popularnosti dolazi i veća odgovornost, Linux toga mora biti svjestan jer to je sad ključno za daljnji uspjeh...