Kuda ide internet oglašavanje: nativni oglasi na steroidima i hiperpersonalizacija

Kuda ide internet oglašavanje: nativni oglasi na steroidima i hiperpersonalizacija
Ilustracija / Antonio Jularić

Oglašavanje na internetu izniman je izazov za sve koji od njega imaju koristi pa se konstantno pronalaze načini kako što bolje profitirati od njega, a čini se da je rješenje za „adtech“ razvoj prvenstveno u nativnom oglašavanju. Jer, upravo to jest odgovor za blokiranje oglasa. No ostala rješenja su tzv. hiperpersonalizacija i daljnja konsolidacija.

Nativno oglašavanje

Samo u 2015. godini svjedočili smo čak 200 milijuna korištenih "ad blockera" diljem svijeta, što je industriji nanijelo štetu od 22 milijarde američkih dolara. Naravno, taj trend će se samo povećavati što će se više povećavati "bombardiranje" korisnika neželjenim oglasima. Upravo zato u priču sjajno uskaču nativni oglasi, odnosno CRA oglasi (eng., contextually relevant ads). Riječ je o, u doslovnom prijevodu, o oglasima koji se uklapaju u kontekst samog sadržaja.

Precizinije, ako se govori o nativnom oglašavanju, oglašavanje koje zapravo ne sliči tradicionalnom oglašavanju već je prikriveno. U medijima je to često u suprotnosti s etičkim normama, ali kazni za takvu vrstu oglašavanja nema. Kod online sadržaja je jednostavnije jer se na te "native" oglase može kliknuti i onda vas se vodi na sadržaj koji se reklamira, što je nekako pravednije i jasnije ostavlja dojam da je netko platio da taj link bude upravo na tom mjestu. Uz to, nitko se ne osjeća prevaren, ali može se osjetiti bombardiran brojnim linkovima pa se gubi sam sadržaj teksta koji je korisnik odlučio pročitati. Zato treba biti oprezan u pristupu ovoj vrsti oglašavanja, a prema ovom provedenom istraživanju, još se nije postigao pravi način za to.

Prema nekim prognozama, do 2017. godine će oglašivači će potrošiti čak 11 milijardi dolara u oglašavanje na društvenim mrežama, a 42 posto od te svote će biti namijenjeno na "native" oglašavanje. Zato je bitno da mediji nađu zajednički jezik s korisnicima i uspiju izvući korist za sve u ovoj priči. Ipak je riječ o prilično unosnom poslu, koji bi bilo šteta upropastiti.

Hiperpersonalizacija

Posljednjih godina mnogo se vremena posvetilo prikupljanju i analizi podataka kako bi se targetiranje korisnika provelo na bolji i precizniji način. Upravo je to, uz "smrt privatnosti", pomoglo da se prikupljeno i obrađeno iskoristi na samim konzumentima tako što im se proizvod predstavlja na nikad prisniji i osobniji način. Upravo ćemo se toga i nagledati kroz 2016. godinu jer oglasi će nam se početi "obraćati" imenom, na temelju naših preferencija kroz online aktivnosti će nam se nuditi proizvodi...

Daljnja konsolidacija

U ovoj ćemo godini vidjeti kako kompanije kao Oracle, SAP, Salesforce, AOL, Google i Facebook ulažu više napora u razvoj "martecha", odnosno spajanja tradicionalnog marketinga i tehnologije. Uz to, spajat će ga kao nikad prije s "adtech". Ukratko, najveće kompanije podržavat će manje i one u nastanku kako bi što prije "savladali gradivo". A to će se dogoditi kroz neku vrstu akvizicija tih podržanih kompanija u nastanku. Svjesni su da im treba korak prema naprijed, za što je svakako potrebna konsolidacija, spajanje starih i novih tehnologija, dosadašnjih saznanja i mogućnosti...