KOMENTAR: Zašto je HT solidan?

KOMENTAR: Zašto je HT solidan?

Jednostavno zato što jest, roaming im je odnio početkom godine 56 milijuna kuna, bili su, a u nekim segmentima još uvijek i jesu u velikom internom, ali i eksternom restrukturiranju, a tu je i novi predsjednik Uprave Davor Tomašković. I što se to za HT promijenilo u prvih šest mjeseci osim novog prvog čovjeka, pa stotinjak i više menadžera je što na novim funkcijama, što otišlo iz firme.

Osim toga, dogovorili su s Ericsson Nikolom Teslom da će oni preuzeti dio upravljanja, gradnje, te održavanja infrastrukture i to nekih šestotinjak radnika. Uz sve to, iako su se dugo na to pripremali, nakon uspješne predstečajne nagodbe preuzeli su u lipnju upravljanje Optima Telekomom. Sve će to donijeti vrlo zanimljiv rasplet na domaćem telekomunikacijskom tržištu, jer su osim Optima Telekoma i H1 Telekom i Metronet izašli iz predstečajnih nagodbi.

S druge strane, ova interna preslagivanja u HT-u donijet će tek na razini godine dana neke veće i osjetnije promjene, kažu naši sugovornici dobro upoznati sa situacijom u HT-u, te napominju da izdvajanje i dogovor s Ericsson Nikolom Teslom donosi manji pritisak na daljnje restrukturiranje i možebitna otpuštanja u HT-u. Tu svakako treba gledati i dio menadžera koji je već otišao ili će uskoro otići u prvom velikom valu restrukturiranja koje je proveo novi predsjednik Uprave i glavni direktor Davor Tomašković. Ostalo će se događati kroz vrijeme.

Pritom ne treba zaboraviti kako mnogi nisu očekivali tako velike promjene, no one su završene sredinom svibnja tako da promjena na ovim poslovnim rezultatima za prvi šest mjeseci i nije moglo biti. Okretanje ICT-u koji donosi veliki rast, kako kroz HT i njegovu prodaju tako i kroz tvrtku kćer Combis jasno pokazuje da u kojem će se smjeru kretati razvoj HT-a kao tvrtke koja daje sveobuhvatnu uslugu u ICT-u.

I dalje odlične profitne EBITDA i EBIT marže, te marža neto dobiti pokazuju kako je i dalje riječ o visoko profitabilnoj kompaniji koja se transformira zajedno s tržištem. Kako u HT-u tvrde da će rezultati za cijelu 2014. biti na razini očekivanja jasno je da su na dobrom putu, a rast u segmentu interneta, prodaje struje, IPTV-a dokazuje kako se ta transformacija nastavlja.

Ulaganja u podatkovni centar pokazuje tu, već spomenutu ICT orijentaciju, a za očekivati je da i u ovome segmentu HT postane jedan od najvažnijih domaćih igrača. Što se tiče fiksne telefonije ona se okreće sve više IP uslugama kojima je lakše upravljati i distribuirati ih, što je i razlog da se održavanje seli u Ericsson Nikolu Teslu.

Velika konkurencija na tržištu mobilne telefonije pritišće prihode u ovome segmentu, ali podatkovni promet raste. Za njega će biti potrebna nova ulaganja u LTE mreže za što je već izdvojen novac kroz koncesije. Iako su ulaganja u prvoj polovici godine manja od očekivanja neki su investicijski ciklusi započeti, a veća ulaganja na razini od oko milijarde kuna mogu se očekivati na razini cijele ove godine.

S obzirom na stanje tržišta, pad prihoda od roaminga, restrukturiranje, ali i sve druge gospodarske čimbenike u Hrvatskoj rezultati za prvih šest mjeseci ove godine su sasvim solidni.