KOMENTAR: Zaboravljeni IT

KOMENTAR: Zaboravljeni IT

Krenulo, još jedna predsjednička kampanja, s jedne strane sadašnji predsjednik Ivo Josipovi s druge Kolinda Grabar Kitarović. Bespoštedna utrka u kojoj se ne biraju sredstva, puca se iz svih oružja po medijima - od tiskanih, preko radija, TV-a, ali i Interneta - prije svega društvenih mreža. I to je zasad jedina poveznica s IT-em - korištenje društvenih mreža u predsjedničkoj kampanji.

Iako se u ovome tekstu nećemo baviti kako tko nastupa na društvenim mrežama, tko vodi kampanju u bespućima internetskog prostora, ono što je već sada jasno je da je IT kao jedna od glavnih industrijskih grana koja je identificirana kao potencijal ostala negdje u zapećku.

Gospodarski programi se predstavljaju, na se tko stoji na kakvim pozicijama, no nejasno je zašto se IT zaboravlja. Znam mnogi će sad reći i bolje, jer predsjednička kampanja nije mjesto gdje bi IT mogao biti neka dobra tema jer se udara i ispod pojasa, no IT bi ipak trebao imati neko mjesto. I da znam, mnogi žele raditi bez zapreka, da se stvari oko fiskalnih i parafiskalnih nameta i iznenađenja napokon poslože kako bi mogli bolje raditi. Znam reći će, ostavite nas na miru da radimo ono što najbolje znamo.

Međutim, ono što je sada zanimljivo da iako je IT ušao kao ključna industrijska grana u strategiju gospodarskog razvitka Hrvatske na tome je zasad ostalo, nekih konkretnih mjera još uvijek nema. Bliži se i novo izglasavanje proračuna, novi prozor u to što nas čeka pa i u IT-u. Da je tome dosita tako govori u prilog i činjenica da je država i dalje jedan od najvećih IT dobavljača što kroz javnu upravu, što kroz državne tvrtke odnosno tvrtke u državnom vlasništvu. I tu se stvari presporo pomiču, nema sustavne nabave, a primjerice zdravstveni sustav je jedan od onih koje hitno treba informatizirati.

Kako IT treba i može biti samo alat, taj alat može  sustavu donijeti veću kvalitetu i „uštede“. Zašto su te uštede opet „uštede“ pod navodnicima jer taj se novac može preusmjeriti u druge stvari potrebite zdravstvu - od plaća medicinskih sestara i liječnika do nabavka opreme. Ali ne one opreme koja će stajati po sobama, hodnicima i salama neiskorištena već ona koja će služiti svojoj svrsi. Ulaganjem u IT rješenje za zdravstvo i to sveobuhvatno potrošilo bi se oko 750 milijuna kuna, a sustavu u prvoj godini to vratili i još novca preusmjerilo.

I neću sad ulaziti u probleme s kojima se zdravstvo povezuje a to su mito i korupcija, već samo da IT može donijeti kontrolu nad sustavom od upravljanja resursima do potrošnje.

Ali niti IT u zdravstvu niti bilo gdje drugdje u javnoj upravi neće se riješiti ako budemo nabavljali po principu najniže cijene već samo ako krenemo od ekonomski najpovoljnije ponude što za zdravstveni sustav je iznimno važno. A za to treba imati muda... Još nikoga nisam vidio da h ima...

Stoga IT-evci dobro je da ste u zapećku predsjedničke kampanje, jer bolje je to nego biti predmet prepucavanja iako su neke stvari počele i u tome polako isplivavati van. O tome možda jednom drugom prilikom...