KOMENTAR - DRAŽEN TOMIĆ

KOMENTAR: Vrlo solidni rezultati HT-a koji se snažno okreće ulaganjima i najavljuje čvrst zaokret, ali i nove akvizicije

KOMENTAR: Vrlo solidni rezultati HT-a koji se snažno okreće ulaganjima i najavljuje čvrst zaokret, ali i nove akvizicije

Veliki utjecaj na HT-ove poslovne rezultate imala je promjena regulative ulaskom u EU, smanjenje prihoda od roaminga o kojem smo već iscrpno pisali, a to je utjecalo ne samo na prihode već i direktno na dobit kompanije.

Kako bi HT ostvario svoje ciljeve, a osjeća se iz tona izjave novog predsjednika Uprave Davora Tomaškovića da kompaniju i tvrtke u njezinom vlasništvu, a tu mislimo prije svega na najavu novih velikih ulaganja prije svega u razvoj infrastrukture i novih usluga.

Kada je riječ o infrastrukturi tu je prije svega LTE (Long Term Evolution) odnosno četvrta generacija mobilne telefonije ili 4G koja zahtjeva nove bazne stanice i podršku sve većim korisničkim zahtjevima kada je riječ o podatkovnom prometu.

Uz to, mrežna infrastruktura koja treba omogućiti nove usluge u fiksnom segmentu, prije svega ponovno ključnom podatkovnom prometu, morat će značiti ulaganja u FTTx odnosno Fiber To The  X- odnosno optika do kuće, zgrade, kvarta kako bi korisnici za dobili još veće brzine prijenosa podataka.

HT pritom, moramo spomenuti bilježi pad cijena dionice, te je po prvi put odlučeno da se ne isplati cijela dobit u dividendi već se velik dio oko 694 milijuna kuna usmjeri direktno u investicije što pokazuje ključan zaokret u poslovanju ovog najjačeg domaćeg telekom operatera.

Pritom kako bi se osiguralo ulaganje dioničara plan je kroz investicije postići povećanje vrijednosti kompanije, a za očekivati je da će HT krenuti i lokalne i regionalne investicije. Prije svega tu je dogovor u predstečajnoj nagodbi Optima Telekoma prema kojem će HT, kada se dogodi potvrda od strane Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, upravljati ovim telekom operaterom. Iako neki kažu da će time biti narušeno tržišno natjecanje, kako tvrde oni s kojima smo o tome posljednjih mjeseci razgovarali uz dobru kontrolu to znači očuvanje telekom tržišta kojem bi, pa tako i investitorima bila loša poruka da se tako nešto ne dogodi.

S druge strane, u svemu tome treba gledati i predstečajne nagodbe i Metroneta i H1 Telekoma, utjecaj općih gospodarskih prilika i kupovne moći kako građana i poduzeća, te snažnu konkurenciju koju na tržištu u svim segmentima radi Vipnet, a u mobilnom segmentu Tele 2, stoga su rezultati HT-a kada se izuzme pad od roaminga  iznimno dobri.

Kada već stalno spominjemo roaming, to nije bio jedini utjecaj već i pad cijena terminacije poziva i sve je to utjecalo i na prihode i dobit.

Naš izvor s telekom tržišta tvrdi kako se od Tomaškovića očekuje promjena politike kompanije, ne toliko strategije, koliko čvrsti zaokret prema poboljšanju učinkovitosti, ulaganja u nove usluge i infrastrukturu. Okrenut će se HT i regionalnim tržištima i izvozu svojih usluga još snažnije nego dosad.

Pritom se ne smije zaboraviti kako je HT ostvario vrlo snažan rast u segmentu ICT usluga i to za 25,5 posto prije svega zahvaljujući uslugama koje nudi HT, ali i tvrtka Combis koja je u njihovu vlasništvu. Ne treba zaboraviti kako je HT bio u pregovorima s IN2, jednom od najjačih domaćih IT tvrtki s više od 430 zaposlenih. Da se to preuzimanje dogodilo ovaj segment pokazao bi još veću važnost za HT, no kako su najavljene nove akvizicije jasno je da niti jednom preuzimanju ne treba zatvoriti vrata.