KOMENTAR - DRAŽEN TOMIĆ

KOMENTAR: Vipnet pod udarom roaminga i konkurencije, ali rastu ulaganja

KOMENTAR: Vipnet pod udarom roaminga i konkurencije, ali rastu ulaganja

Cijelo telekom tržište je pod pritiskom, tako da se smanjuju svi ključni pokazatelji no dobit i uz ulaganja je tu, pokazali su to i Vipnetovi poslovni rezultati. Zanimljivo je da su profitne EBITDA i EBIT marže i dalje vrlo visoke. Tako je Vipnet u prvih šest mjeseci ove godine zabilježio pad EBITDA profitne marže nešto više od 6 postotnih poena i ona se zaustavila na 25,54 posto. Pritom je EBIT marža potonula malo više odnosno oko 8,6 postotnih poena i zaustavila se na 6,14 posto. Gledajući EBITDA maržu Vipnetova je, kada se uzme usporedna, prema drugim dijelovima Telekom Austria grupe na razini ostalih „starih“ tržišta čak je i bolja od domicilnog austrijskog.

Iako će netko reći da su to možda lošiji rezultati od očekivanja, to ipak nije tako jer tržište telekom operatera danas je u mobilnom segmentu vrlo konkurentno i borba je cijenama i tarifama u kojima se niti zaposlenima u samim telekom operaterima više nije lako snaći. S druge strane, regulatorna giljotina i potezi države otežavaju im posao. Pritom je roaming vrlo veliki problem, ali on je predvidljiv jer EU ga smanjuje uz najave koje omogućuju prilagodbu, dok je naša država digla frekvencijske naknade za mobilnu telefoniju koje su svi telekomi i Hrvatski Telekom i Vipnet i Tele 2 jednostavno prebacili na svoje korisnike uz posebnu novu stavku na računu.

To se posebno ističe i na samom početku prezentaciji koja slijedi objavu poslovni rezultata Telekom Austria koja je i vlasnik drugog po veličini domaćeg telekomunikacijskog operatera ističe se roaming kao ključ pada prihoda i dobiti u prvih šest mjeseci ove godine dok se za drugi dio godine ističe novi namet od strane države, odnosno dizanje cijene frekvencijskog spektra kao nešto što će snažno utjecati na EBITDA (dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije).

U poslovnim rezultatima Vipneta navodi se kako je na EBITDA, odnosno bruto dobit utjecali viši troškovi prodaje najskupljih pametnih telefona, te viši troškovi marketinga i prodaje. Sve to govori kako su rezultati zapravo dobri jer se može trošiti. Da je tome doista tako govore i trendovi u mjesečni prihodima po korisniku ili korisničkoj liniji kada govorimo o fiksnom segmentu iako je primjetno da se zbog konkurencije prihodi ukupno smanjuju, ali kako ističu u izvješću „oni relevantni“ prihodi su u uzlaznom trendu. Pritom broj korisnika kontinuirano raste.

U mobilnom segmentu prosječna potrošnja u odnosu na prvi kvartal je povećana sa 10,5 na 11,1 euro tako da nema prostor za neke žalopojke, a isto tako je i kad se gleda broj korisnika koji je kontinuirano raste iako je bilo zanimljivih fluktuacija u segmentu mobilnog broadbanda. On je tako u trećem kvartalu 2013. bio gotovo 200 tisuća točnije 199,8 tisuća, da bi se u četvrtom snažno spustio na 168,8 tisuća pa u prvom ove godine na 160,3 tisuće. Ovakvu fluktuaciju lako je objasniti činjenicom da su strani korisnici kupovali mobilni broadband prije svega zbog visokih roaming troškova što samo dokazuje da je odluka EU o prisilnom sniženju roaming cijena u glasovnoj, SMS i podatkovnoj komunikaciji itekako imala smisla.

U Vipnetu očekuju još tendera za LTE odnosno mreže četvrte generacije, odnosno za 2100 MHz spektar u sljedećoj godini i 2600 MHz spektar u 2016. godini i očito je da će se i tu javiti jer im je to potrebno za nastavak ulaganja u 4G mreže.

Vipnet je povećao i svoja kapitalna ulaganja za 6,7 posto i to prije svega u segmentu fiksne telekomunikacijske infrastrukture, ali i u podatkovni centar te ulaganja u opremu kod krajnjeg korisnika. Za očekivati je da će se takav trend i nastaviti.