KOMENTAR: Ultrabrze kamere za photo finish

KOMENTAR: Ultrabrze kamere za photo finish
Izvor: BBC

Prije svega čestitke Damiru Martinu za osvojenu medalju u najtežoj disciplini u veslanju - kad si jednostavno sam i nema te tko pogurati osim samog sebe. Međutim, na ovaj komentar odnosno analizu potaknut sam prije svega raznim komentarima od  toga da jer je veslač u zaveslaju, a čamac tada naglo kreće prema naprijed dolazi da razvučene slike kao što je prikazano na slici koju su nam ponudili za photo finish - jednostavno nije točno!

Nekada su se za photo finish koristile kamere u kojima je film putovao otprilike brzinom kojom ide natjecatelj bez obzira da li je riječ o atletičaru, veslaču, biciklistu ili nekom drugom sportu gdje je osnovno ući prvi u cilj bez obzira na vrijeme. Tada je dolazilo do distorzija jer je trebalo pogoditi brzinu natjecatelja, ali to je jednostavno bio vrlo rijedak slučaj. Danas više nije tako, koriste se drugačije kamere, one bez filma. Digitalne. Moderne. Ultra brze.

Klaisčni spori video

U video produkciji danas se koriste tzv. high speed koje omogućuju i više do 1000 fps (frame per second) - sličica u sekundi. Takve se kamere koriste kod snimanja onih svima znanih reklama s pivom kad se toči u čašu ili s Coca Colom kada kockica pada u čašu.

Televizijski standard u Europi je PAL koji ima 25 fps, odnosno 25 sličica u sekundi, dok je kod američkog standarda NTSC to 30 fps odnosno 30 sličica u sekundi. Stoga se iz klasične TV snimke ne može vidjeti photo finish, no televizije koriste također high speed kamere odnosno slow motion uređaje koji snima više od 25 odnosno 30 sličica u sekundi.

Brzo, brže i najbrže

Ali vratimo se na bitno, današnje photo finish kamere koje se koriste u sportu snimaju i 3000 fps odnosno 3000 sličica u sekundi.

Ako znamo da je jedna tisućinka zapravo tisućiti dio jedne sekunde onda 3000 sličica znači da je to još i manje od jedne tisućinke i uz moderne photo finish kamere moglo bi se mjeriti i više od tisućinke. Budući da Swiss Timing odnosno Omega radi Olimpijske igre pa tako i one u Rio De Janeiru prema njihovoj tehničkoj specijifikacji specifikaciji photo finish kamere rade do 2000 sličica u sekundi.

Ipak treba istaknuti da se prema Svjetskoj veslačkoj organizaciji vrijeme određuje na desetinku sekunde, dakle tu spora zapravo nema, no izvukli su sliku photo finisha koja je jednostavno čudna. Jako čudna. Čamac razvučen, brojka razvučena, a čamci su jednakih dimenzija, jednaki su prednji bijeli dijelovi, na istom mjestu su anetene, brojevi su standardizirani.

Kada jedan ugledni veslački sudac s višegodišnjim iskustvom kaže da distorzija postoji jednostavno to nije točno, jer kamera je zaista brza. Ima i bržih od ovih photo finish kamera no one nisu namijenjene sportu. I ono što je ključno photo finish kamere ne snimaju jednu sliku, nego seriju slika (pokretnu sliku ili film) na osnovu kojih se pokazuje photo finish, a toga ovdje nije bilo. Nije pokazano.

Dalje zaključite sami - o distorzijama, razvučenim slikama, nelogičnostima, jednoj slici umjesto više slika, brzini kamere...

Malo za čitanje za one koje zanima više:

http://www.finishlynx.com/product/cameras/etherlynx-fusion-photo-finish-camera/

http://www.swisstiming.com/services/sport-services/timing/

http://www.swisstiming.com/fileadmin/Resources/Data/Datasheets/DOCM_MS_ScanOvisionStart_0913_EN.pdf

Pogledajte malo i vremena u tisućinkama!

http://www.worldrowing.com/events/2016-olympic-games-regatta/mens-single-sculls/