KOMENTAR: Uberove subvencije - fer tržišna utakmica?

KOMENTAR: Uberove subvencije - fer tržišna utakmica?
Damir Brkić

Korisnicima Uberovih usluga u Zagrebu svakako će pad cijena biti super, vozačima možda i ne jer omjer njihove zarade u odnosu na ono što im uzima Uber i porezi je sve manji. Kako bi tome doskočio Uber se odlučio, barem su nam tako potvrdili vozači, dodatno ih stimulirati nagradama za broj vožnji, vrijeme provedeno na cesti. Tako da neki od njih tvrde kako sad zarađuju još i više. Da li je to dosita fer tržišna utakmica?!

Naravno sad će se naći mnogi koji će reći pa svima je dobro, no ako pogledamo takav poslovni model on je zapravo prilično nepošten prema drugim sudionicima na tržištu prijevozničkih usluga, ma koliko neki šutjeli ili pak vikali o tome.

O čemu je zapravo riječ. Odakle Uberu novac za takve poticaje, subvencije, ma kako god da takvu politiku prema vozačima zvali. Mislim da na to ne treba trošiti riječi, poslovni model je sasvim jasan.

I dok se mnogi bune protiv subvencija kao načina poslovanja, kada to radi Uber gotovo pa svi šute o tome. Situacija je zapravo brutalno jednostavna, pojašnjava nam jedan od Uberovih vozača, da nema poticaja, doticaja, subvencija, dodatne uplate od strane Ubera vožnja ne bi baš bila dugoročno isplativa. Bila bi minus, a poduzetnicima je tako nešto strana stvar.

Jer kako i sami Uberovci tvrde vozači zarađuju samo kad voze putnika/putnike. Tako primjerice u nekim trenucima bez obzira na broj vozača njih na cesti nema slobodnih, vozači kreću po svoje putnike s drugog kraja grada njima se ta isplativost (bez subvencije, poticaja, doticaja) zapravo toliko smanjuje da jednostavno poslovni model za njih kao samostalne poduzetnike jednostavno postaje minus.

S druge strane, već se događa da dio vozača kada shvati da mora na drugi kraj grada jednostavno odbija poziv, a zbog gužvi im ako i poziv ne odbiju do putnika treba i dvadesetak minuta.

Sve je to u suprotnosti s poslovnim modelom Ubera, a bit će onih i koji će reći da se fer tržišna utakmica bazira na činjenici da neku zaradu moraju ostvariti svi jer sve ostalo je dumping.

Kada se pak pogleda poslovanje Ubera u Hrvatskoj, prema podacima iz godišnjeg financijskog izvješća za 2015. godinu jasno je kako sve obveze naplate, plaćanja ide iz neke druge tvrtke, a ne one registrirane u Hrvatskoj. Kako stvari stoje plaćanja idu iz tvrtke vlasnika hrvatske tvrtke Uber Croatia koja je u Nizozemskoj.

I na kraju pitanje iz naslova - „Uberove subvencije - fer tržišna utakmica?“ - prosudite sami!