KOMENTAR: Točno u podne na telekom tržištu

KOMENTAR:  Točno u podne na telekom tržištu
Saša Ćetković

Danas, točno u podne, vidjet će se smjer razvoja domaćeg telekom tržišta. I Optima Telekom, kojom upravlja najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom s jedne strane i H1 Telekom s druge strane imaju svoje glavne dioničarske skupštine. I tu počinje pričao kao iz najboljih kaubojskih filmova. Točno u podne!

Skupštine su s vrlo zanimljivim dnevnim redovima. Optima Telekom potvrđuje dokapitalizaciju od 58,86 milijuna kuna i preuzima H1 Telekom, dok H1 Telekom potvrđuje to preuzimanje od strane Optime.  Iako preuzimanje svi zovu pripajanjem, no to je zbog toga da bi to bilo pravno moguće zbog toga što su i Optima Telekom i H1 Telekom prošli kroz predstečajne nagodbe.  I gdje je tu zaplet iz kaubojaca.

Naravno nije sve. Postoji i protuprijedlog na H1 Telekom skupštini, koji je podnio osnivač H1 Telekoma i danas jedan od većih dioničara Zoran Ćurković u ime tvrtke Electromagic, prema kojoj se H1 Telekom dokapitalizira s 20 milijuna kuna, pa onda i s još 70 milijuna kuna i preuzima  Optimu Telekom.

Ipak, to je samo borba „Točno u podne“. Jer ovo je definitivni rasplet liberalizacije domaćeg telekomunikacijskog tržišta. Ili možda ipak nije. Sve će biti jasnije ili barem malo jasnije nekoliko sati poslije podneva.

Liberalizacija domaćeg telekom tržišta snažnije je počela dopuštanjem stvaranja alternativnih fiksnih telekom operatera, iako je počela i prije stvaranjem mogućnosti alternative u pristupu internetu u čemu je prednjačio Iskon, osnivača Damira Sabola, kojeg su na kraju preuzeli fondovi i prodali HT-u.

Prava je liberalizacija fiksnog telekom tržišta počela prije dvanaestak godina kada su se na tržištu pojavili H1 Telekom, Optima Telekom i nakon toga i Metronet.

Sve su ove tri telekom tvrtke na kraju završile u predstečajnim nagodbama i to zbog ukupnih obveza koje su premašivale 1,6 milijardi kuna. To je tek nešto više negoli HT godišnje troši za svoja kapitalna ulaganja, čisto usporedbe radi.

Optima Telekom se u predstečajnoj spasila tako da su u vlasništvo ušle banke i to kao najveći pojedinačni dioničar Zagrebačka banka s 40,50 posto dionica i HT koji ima 19,11 posto i prema posebnom ugovoru i upravlja Optima Telekomom.

I Metronet se spašavao kroz predstečaj i na kraju zahvaljujući poglavito orijentaciji na poslovne korisnike pronašao i strateškog partnera i nakon prilično mnogo pregovaranja posljednjih godina, uspona i padova pronašao Vipnet koji je sada preuzeo kontrolni paket dionica.

I H1 Telekom se našao u predstečajnoj i na kraju sada su moguća dva scenarija da Optima Telekom uz pomoć HT-a pripoji H1 Telekom ili da pak, što je mnogo manje vjerojatno, H1 Telekom nakon dvije runde dokapitalizacije koje su sve vezane uz Optima Telekom zapravo kupi sada potencijalnog vlastitog preuzimača. S obzirom na vlasnički omjer u H1 Telekomu ova druga opcija je ipak vrlo malo moguća, ali nije i nemoguća. Naime, većinski vlasnik H1 Telekoma je banka u državnom vlasništvu Hrvatska poštanska banka i zaista je sada sve moguće.

Bilo kako bilo, današnje odluke i događanja poslije njih odredit će nastavak razvoja domaćeg telekom tržišta za koje se svakako može reći da je posljednjih godina imalo svoje uspone i padove. Liberalizacija išla nekim svojim tijekom, no samim povećanjem broja telekom operatera nije se dogodilo previše jer smo mi ipak relativno malo tržište i nema prostora za mnogo telekom operatera. U fiksnoj telefoniji sada imamo 3 mobilna operatera, iako se na tržištu opet spominje kako bi se Tele2 mogao odlučiti za prodaju svog poslovanja u Hrvatskoj.

S obzirom na to da prema predstečajnoj nagodbi HT mora prodati Optimu Telekom, a ako se pripoji i H1 Telekom ta bi se prodaja trebala dogoditi s odgodom u odnosu na prvotni plan i moguće je za očekivati ulazak i trećeg igrača uz okrupnjavanje Tele2 čime bismo na domaćem tržištu dobili još jedan telekom koji ima i fiksnu i mobilnu telefoniju, pristup Internet s TV-om i ICT usluge.

 

Vezani dokumenti H1 Telekoma i Optima Telekoma uz današnje izvanredne skupštine dioničara:

 

 

 

 

Ključna događanja na domaćem telekom tržištu u posljednjih nekoliko godina:

TELEKOMUNIKACIJSKO PRESLAGIVANJE: Vipnet kupuje Metronet

KOMENTAR: Vipnet osnažuje segment poslovnih korisnika i IT usluga kupnjom Metroneta

Mogućnost duopola na fiksnom telekom tržištu

KOMENTAR: Optima, H1 Telekom i HT- sinergija na nov način

HT želi i H1 Telekom - u tijeku je due diligence

KOMENTAR: Svjedočimo li konačnoj konsolidaciji telekom tržišta

EKSKLUZIVNO: Tri ponuđača u bitci za vlasništvo nad Metronetom

KOMENTAR: Metronetu raste vrijednost

KOMENTAR: Metronet i vruća telekomunikacijska jesen

Metronet - nalaženje strateškog partnera ili burza

KOMENTAR: Kuda ide telekom tržište

KOMENTAR: Kreće konsolidacija telekom tržišta

KOMENTAR: Očekivani rasplet predstečajne nagodbe Optime

Fiksni telekom operateri ostvarili 681,65 milijuna kuna prihoda uz pad od 13,6 posto

Optima scenarij 1: Banking fatal error

Optima scenarij 2: Uvjetno preuzimanje uz prodaju Iskona

Optima scenarij 3: Dolazak strateškog partnera, veliki strani telekom

Scenarij Optima 4: Stečaj nije opcija, Iskon nije uvjet

I poslije Optime opet Optima, barem korisnici

Kako je HPB tražio odgovornost?!

EKSKLUZIVNO: HPB sprječava prodaju H1 Telekoma Vipnetu, a cijena pada

I H1 Telekom u predstečajnoj nagodbi

KOMENTAR: H1 Telekom započeo čišćenje bilance za Vipnet

Telekom Austria priznao interes za H1 Telekom

Vipnet traži od Telekom Austria dopuštenje za preuzimanje H1 Telekoma

KOMENTAR - Telekomi na raskrižju - propast ili spas