Komentar: Što donosi manja cijena roaminga

Komentar: Što donosi manja cijena roaminga
Damir Brkić

Većina korisnika bit će naravno zadovoljna, jasno je to na prvu jer tu su niže cijene, a Europska unija odnosno njezine institucije jer su uspjele nametnuti još jednu vrlo važnu regulativu za zajedničko tržište i to prije svega ono digitalno.

I domaći telekom regulator će biti zadovoljan te smo vam već donijeli detaljan stav agencije koja kontrolira telekom tržište. Ipak HAKOM-ovci nisu još uvijek u potpunosti sretni i tražili su neke promjene za koje još uvijek ima vremena jer konačni prijedlog još uvijek ne postoji.

Telekomi pak s druge strane neće biti zadovoljni, pogotovo oni u turističkim zemljama gdje je turisti čine u ljetnim mjesecima veliki dio prihoda, bolje rečeno dobiti. Otvara se tu nekoliko vrlo važnih pitanja.

Osnovno je kako povećati prihode koji je zbog rata cijena pod pritiskom, a roaming cijene odnijet će i dio prihoda, ali i dobiti. Mobilnim telekom operaterima ta transformacija neće biti lagana. Tržište je osim po cjenovnom ratu i ratu tarifama pod pritiskom relativno velikog broja telekoma. Manje je to u mobilnim mrežama, mnogo više u fiksnim.

Zašto je to upravo ovdje važno jer mnogi veliki telekomi, prije svega oni bivši monopolisti odnosno incumbenti imaju i fiksnu i mobilnu telefoniju i tu su pritisci još značajniji. Za domaće telekome koji žele ulagati u 4G mreže, a to su prije svega Hrvatski Telekom i Vipnet ta ulaganja su iznimno visoka, a postavlja se problem kako preživjeti ljetne mjesece i ekstreme u potrošnji i broju korisnika po području - po baznoj stanici. Tele 2 pak ulaže sporije u 4G, a baš su u proteklih se mjeseci pohvalili podizanjem kvalitete svoje mreže. Pogađate gdje - baš u turističkim područjima.

Tu dolazimo do velike bojazni koju iznose u HAKOM-u pa ću taj cijeli dio još jednom citirati iz prethodno teksta:

„Ako bi se dogodilo da razina veleprodajnih naknada bude toliko niska da ne može osigurati povrat investicija hrvatskim operatorima, hrvatski bi operatori, najvjerojatnije, u cilju nadoknade gubitaka zbog „roamera“, povećali cijene domaćih usluga za sve korisnike, znači i za one koji putuju i one koji ne putuju. Na taj način bi svu hrvatski korisnici plaćali mogućnost jeftinog roaminga stranim turistima“, tvrde u HAKOM-u.

Već vidim na tržištu one mahnite promicatelje borbe s telekomima, cijenama, uslugama, kvalitetom kako počinju vrištat - „Dolje telekomi i visoke cijene“. Zapitajmo se malo, onako hladno analitički  - što biste vi na njihovom mjestu.

Ako imate imalo iskustva u poduzetništvu, biznisu, upravljanju tvrtkom, knjigovodstvo - računovodstvom i prokletstvom burzovne ekonomije odgovor je zapravo vrlo jednostavan. Sniziti broj zaposlenih, smanjiti kvalitetu usluge tijekom ljeta u turističkim mjestima  ili pak podići cijene kako bi se sve to održalo na istoj razini kao dosad. Jednostavan izbor zar ne?

Zato prije nego li počnete vikati o cijenama razmislite malo!

Svi su scenariji mogući - smanjenje troškova kroz otpuštanje, niža kvaliteta - dakle mreže ponekad i nema, te dizanje cijena. Pitanje je samo s kojim biste se vi scenarijem složili, ali poslije nema kajanja (možda baš kao u staroj narodnoj)...

Mislim da je odabir i za korisnike i za telekome sasvim jasan.