KOMENTAR: Kupila je mobitel putem interneta, pogodite što je pronašla u kutiji!

KOMENTAR: Kupila je mobitel putem interneta, pogodite što je pronašla u kutiji!
Fotolia (Ilustracija)

Prije nekog vremena jedna se moja prijateljica odlučila na svoju prvu kupnju putem interneta, odlučila se na mobilni telefon. Malo surfanja, malo raspitivanja i odluka je pala. Maleni pametni telefon, baš onakav kakav si je poželjela, trebao je stići. Uskoro! Hoće li se smijati kao na slici?!

Uzbuđenje na vrhuncu, iščekivanje, razmišljanje, podsvjesno neki mali crni vražićak vikao je „a što ako...“. Kao u onim beskrupuloznim navlakušama na internetu „... i pogledajte što se dogodilo“! Privlačenje čitatelja koje nema veze s pameću, već s ljudskom glupošću.

Nije zvonio dvaput

I onda je došao taj dan. Poštar nije zvonio dvaput jer ona je bila na poslu, ostavio je samo onu malenu žutu ceduljicu da se ode do pošte po paketić. Uzbuđenje na vrhuncu, odlazak do pošte, preuzimanje i potpisivanje. Kutija je u rukama, od straha nije ju odmah otvorila. Samo ju je malo protresla, ali ništa, nikakvog zvuka. Sve mirno. Stigla je doma, polako raspakirala i onda se dogodilo čudo. U kutiji je bio...

Za one s bujnom maštom možda je to bio vibrator, igračka ili pak nešto treće... možda cigla.

Ali ostavimo što je dobila u kutiji za kraj. Sad malo ozbiljnije. Jer iskreno kupnja putem interneta može biti i drugačija od očekivanja ili da proizvod nikad ne dobijete ili da ne dobijete ono što ste naručila, da kao nekad u Martićevoj u Zagrebu kupite ciglu pa se onda pitate što se dogodilo. Ma ništa, internet trgovina je prema dosadašnjim iskustvima brza i jednostavna, možda jedino trebate malo više paziti da proizvod dolazi iz EU jer tada nema niti carine niti poreza, pa vas Carinska uprava neće opaliti po džepu.

Ozbiljnosti nam manjka

Kada se kupnja putem interneta pogleda danas je ona jednostavnija nego ikad i ako se pazi od koga se kupuje, od nekog tko ima dobre preporuke drugih korisnika problema nema. Ali to nije jedina poanta ove priče. Jer slušajući je jedan je moj stari kolega novinar, koji knjige putem Amazona kupuje već više od deset godina, prvo na papiru, a onda u digitalnom obliku kaže da s tim navlakušama pretjeruju svi. I veliki i mali mediji, oni koji misle da su ozbiljni ali i oni koji znaju da to nisu.

A Facebook je primjerice jednostavan medij, onaj protočni bojler za distribuciju informacija gdje se takve navlakuše i pojavljuju, da se one prošire i dobiju klikove, stotine, tisuće, pa i milijune klikova.

I tako nas dvojica lamentiramo kako je to neozbiljno navlačenje čitatelja ali i oglašivača jer takvi se klikovi i pripadajući oglasi „ne broje“, kako takvi mediji koji to objavljuju više nisu mediji nego privlakači klikova. Oni neozbiljni koje ljudi još „puše“. Ma razljutio se on, ali razljutio se i Facebook tako da će takvi postovi imati posebne oznake. A hoće li to pomoći vidjet ćemo.

Viralni udarac na pamet

A viralnost je nešto o čemu danas svi pričaju. Pa je Facebook odlučio tome stati na kraj. Facebook je najavio nove promjene u svom algoritmu koji omogućuje viralnim stranicama lakše širenje postova, samim time i povećanje klikova na samoj stranici, ali ne kako bi to povećao nego jednostavno smanjio. I matematika, odnosno algoritmi bi trebali u tome pomoći jer će doseg biti manji. I neće se privlačiti niti čitatelji niti oglašivači besmislenošću, možda će to, nadam se pomoći medijima da izađu iz žabokrečine!

I kako ne bi upali u tu novu virtualnu društveno mrežnu viralnost, nego se pozabavili pravim sadržajem s početka priče mlada dama je dobila...

Da, da, mislite si vi što je dobila, ma dobila je mobitel. Jer ovo je priča o ljudima, a ne navlakušama, o poštenom poslu, a ne lovu u mutnom ili ispod žita.