KOMENTAR: Kako smo pobijedili na europskom big data hackathonu

KOMENTAR: Kako smo pobijedili na europskom big data hackathonu

Nacionalni tim Republike Hrvatske osvojio je prvo mjesto na prvom EU Big Data Hackathonu održanom u Brusselsu ovaj tjedan. Dva mjeseca priprema, dvadesetak suradnika, tim podatkovnih znanstvenika tvrtke IN2data naviklih na projekte usmjerene na novo i nepoznato, tim vrijednih djelatnika Državnog zavoda za statistiku, tim stručnjaka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, kolege nastavnici s Visokog učilišta Algebra, kolega dr. Teo Matković osobno. Motivacija svih da se pokažemo u najboljem svjetlu. Želja da pokažemo mogućim suradnju i profesionalizam gospodarstva, edukacijskog sektora i institucija.

Potvrđena u stvarnosti na najbolji mogući način. Ne samo pobjedom. Već i prihvaćanjem tima od strane ključnih osoba organizatora, potvrdom ocjenjivačkih sudova te iznimnim interesom i pljeskom publike.

Tri noći i dva dana probijali smo se kroz ideju kako iz velikih, tek djelomično povezivih i često nepotpunih podatkovnih setova, izvući najviše prateći ideju kako pomoći analitičarima tržišta rada da radna mjesta unutar EU učine dostupnijim svim građanima te kako mjeriti brze promjene vještina koja sudionicima na tržištu rada osiguravaju konkurentnost u vrijeme stalnih promjena.

Projektni zadatak osim područja i to tržište rada te smjernica kao što su jednake mogućnosti i doseg kroz cijelu EU, večer prije natjecanja istaknut je pitanjima povezanim s ponudom i potražnom vještina, osmišljavanjem načina kako izmjeriti kompleksnost zanimanja, uočiti kompetitivne prednosti i nedostatke lokalnih regija te osmisliti način praćenja migracije radne snage.

„Ambiciozno“, složili su se nakon natjecanja i sami organizatori pomalo iznenađeni idejama, pristupom i energijom kojom su zračili timovi. Zora se u hotelu dočekivala za računalom, lobby je satima bio pun diskusija. Timovi iz 21 zemlje imali su nakon tri dana natjecanja samo 6 minuta i kratki draft idejnog rješenja proizvoda da uvjere dvadesetak sudaca iskusnih u analizama podataka te predstavnika najvećih tehnoloških kompanija da je njihov pristup najbolji.

U obrazloženju odluke, za Hrvatski tim zaključeno je da je „najkompletnije obuhvatio sve dijelove  zadataka te osim očito efikasno odabrane platforme uspio u tako kratkom vremenu dodatno izraditi potpuno funkcionalnu web/cloud baziranu aplikaciju“ koja je bila na raspolaganju svim sudionicima natjecanja. Pažnje vrijedan uspjeh koji će svakako biti poticaj drugim stručnjacima ali i studentima da istražuju a organizatoru ovog natjecanja vrijedno iskustvo prema, sigurni smo, vrlo skorom novom natjecanju.

„Nismo bili sigurni što možemo očekivati, organizirati Hackathon natjecanje unutar organizacije koja je povijesno prilično konzervativno orijentirana činilo se kao velik iskorak u nepoznato. Oduševljeni smo rezultatima i energijom timova, sada na kraju je očito da smo pogodili te pomalo iznenađeni kvalitetom već analiziramo kako nastaviti ovaj pristup te uključiti najbolje timove u dalji rad“ u završnom razgovoru rekao nam je Emanuele Baldacci, CIO Eurostat-a.

U ime Hrvatskog tima zahvaljujemo se svim onima koji su nas podržali te svim fantastičnim članovima IN2data tima bez kojih sve ovo ne bi bilo moguće.

Na slici gore (s lijeva na desno) mr.sc. Igor Kaluđer, doc.dr.sc. Robert Kopal i dr.sc. Leo Mršić na primanju u Vladi RH kod premijera Andreja Plenkovića

 

Malo više pogledajte i u galeriji!