KOMENTAR: Iskonovci se zaigrali

KOMENTAR: Iskonovci se zaigrali
Damir Brkić

Proljetnu akcijsku ponudu u kojoj novi Iskonovci dobivaju čak 1000 kuna prati i serija TV spotova pod zajedničkim nazivnikom „I bogati plaču“. Neki bi zaista rekli da im se plače. Prije svega tu je nekoliko stvari koje treba imati na umu.

Iskon je kroz akciju najavio dobivanje 1000 kuna no zapravo je riječ o popustu od 1000 kuna, za razliku od drugog operatera koji je opet pod upravljanjem ali ne i pod većinskim vlasništvom HT-a (Optima Telekom) koji nudi korisnicima 300 kuna na Visa kartici.

Dakle borba unutar T-HT Grupe koja okuplja HT kao najjačeg domaćeg telekom operatera, Iskon koji je u 100-postotnom vlasništvu kao Combis, jedan od najvećih IT sistem integratora i IT tvrtki u Hrvatskoj. Tu je i Optima Telekom kojom HT (vlasnik 19,11 posto dionica) upravlja nakon predstečajne nagodbe i odluke Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja o „kineskom zidu“ s HT-om.

Osim ove unutarnje-političke borbe Iskonovci su se zaigrali i dalje. Kako sami ističu, njihova nova kampanja „na duhovit način prati slatke muke novopečenih tisućaša, koji zbog uštede na telekomunikacijskim uslugama u budžetu imaju dovoljno prostora za ostvarenje nekih dodatnih želja“.

I tu dolazimo do još jedne zanimljivosti. Reklame su snimane iPhoneom, nadamo se u 4K tehnologiji. Nažalost niti to nisu nego je riječ o HDV, čak i ne Full HD rezoluciji. Dakle HD 1280x720, a ne Full HD 1920x1080. Znači ekipa se nije potrudila niti napraviti posao što recimo kamera na novom iPhoneu pruža.

Pritom su se, ono što je i najgore, narugali cijeloj struci. Svima koji se bave autorskim radom na području videa - snimateljima, režiserima, producentima jer očito su oni budale. Iskreno i ja se tako osjećam, ali tu ću stati s onim što ima veze sa mnom.

Cijela branša kupuje skupe kamere, stative, objektive, stabilizatore, rasvjetu, jer ovo je i najskuplje ali i druge produkcijske stavke nisu nimalo jeftine kao što su mikrofoni, sustavi za pohranu, računala za montažu i mnogo drugih stvari. Još toga uz mnoštvo sitnica koje jesu možda jeftinije ali ih treba podosta za jedan dobar video set.

I sad razlika između iPhona, ali i drugih pametnih telefona i pravih kamera. Onih profesionalnih, ali i onih manje profesionalnih. Fizikalna razlika je velika, količina svjetla koje pada na čip, odnosno procesor kamere, optička osjetljivost, veličina video čipa, procesorska snaga, količina boje... Mogli bismo tu nabrajati još dugo i dugo.

I tada. Šok i nevjerica, možda vjeverica, zar je fizikalno moguće da su fizikalna svojstva leće koja je na mobilnom telefonu veličine nokta na malom prstu može biti ista kao i velika fotografska ili video leća za kamere.

Ne nikako ne može. I to je ključna činjenica.  Pa i razlika u cijeni, kvaliteti i svemu drugome. Pa vi prosudite do koje razine razigranosti to ide.

 

Više o novim Iskonovim reklama na https://www.youtube.com/user/iskonovci, a na webu https://www.iskon.hr/Za-kucu/Najpovoljnija-ponuda

Optimina akcija na http://www.optima.hr/hr/akcija/proljetna-kampanja/

 

O autoru: Dražen Tomić, glavni urednik ICTbusiness.info