KOMENTAR: HT zaustavio pad

KOMENTAR: HT zaustavio pad

Nakon restrukturiranja u prvoj godini pod dirigentskom palicom novog predsjednik Uprave i glavnog izvršnog direktora Davora Tomaškovića najveći domaći telekomunikacijski operater ostvario je i više nego solidne rezultate. Iapk mnoge je razočarala stvarno minimalna dividenda od 7 kuna po dionici.

Minimalan pad prihoda, te pad dobiti prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije za neke ipak pokazuje da je kompanija uspjela provesti konsolidaciju koja je rezultirala i smanjenjem broja zaposlenih s 5830 u 2013. na 5340 na kraju prošle godine. Podsjetimo, dio zaposlenika njih 638 prebačen je u Ericsson Nikolu Teslu.

Dobri su to rezultati, u skladu s tržišnim trendovima, no ono što je za HT važno je da se osjeća da je trend pada koji je bio konstantan zaustavljen i da se može očekivati stabilizacija. To bi značilo ili minimalan pad, odnosno pozitivna nula odnosno ostanak na istoj razini ili pak minimalan rast. Iako ovo zvuči pomalo čudno jer sve su opcije otvorene, sve ovisi o tržištu i gospodarstvu, ali pozitiva se svakako osjeća.

Zanimljivo je da u analizi rezultata kao svijetla točka u prihodima je svakako ICT segment u kojem su prihodi porasli za 13,3 posto, dok je segmentu IP usluga povećan 0,8 posto. Najveći pad je u segmentu fiksne telefonije što je i očekivano, no u mobilnoj je pad zapravo mali ako se uzme u obzir pad cijena roaminga tako da je pad od 1,2 posto iznad očekivanja i zapravo jako dobar rezultat. Tu su prihode pogurali podatkovni promet i prodaja uređaja.

Mnogi se pitaju kakav bi utjecaj na prihode HT-a bilo da se iz konsolidacije izbaci Optima Telekom sa svojih 221 milijun kuna, bez doprinosa Optime koja je nakon predstečajne u većinskom vlasništvu HT-a i Zagrebačke banke i kojom upravlja HT preko „Kineskog zida“ koji je podigla Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja pad prihoda je 4 posto. I takav pad prihoda je zaustavljanje negativnih trendova iz prethodnih godina.

Iako je i dobit manja za nešto više od 20 posto, novčani tijek je 7,4 posto bolji, dok su u 2014. godini kapitalna ulaganja smanjena 24,7 posto na 1,073 milijarde kuna. To ipak pokazuje kako je kompanija u prošloj godini prolazila kroz restrukturiranje i neke projekte odgodila. Tako će, kako smo već i pisali u ovoj godini rast kapitalnih ulaganja biti 25 posto, kako je najavio prvi čovjek HT-a Davor Tomašković no neće se vratiti na tek nešto manji iznos od ulaganja u 2013.

Da će HT morati nastaviti ulagati u LTE i podatkovne mreže dokazuje i rast broja pametnih telefona na 73 posto udjela u ukupnom broju prodanih uređaja kod korisnika na ugovor. Uz sve to i fiksna telefonija prelazni na IP i do sada je migrirano 75,4 posto korisnika, no tu će biti potrebna daljnja ulaganja koja će svakako uključivati i optičku mrežu.

Pritom je zanimljivo da HT najavljuje daljnje transformacije i konsolidaciju troškova, međutim cijelo hrvatsko tržište da bi raslo nešto mu se mora i vratiti, dakle štednja sama po sebi i nije dobro. Kako EU procjenjuje da će BDP minimalno rasti, svi se tome moraju prilagoditi. Pritom, HT i dalje prati stanje tržišta i možebitne prilike za preuzimanje što je svakako jako važno jer konsolidacija je imperativ za cijelo europsko telekomunikacijsko tržište.