KOMENTAR: HT vrlo solidan u prvih šest mjeseci

KOMENTAR: HT vrlo solidan u prvih šest mjeseci
Damir Brkić

Napokon su pred nama poslovni rezultati svih domaćih telekom operatera, a posljednji su danas stigli najjačeg Hrvatskog Telekoma koji pokazuju kako je kompanija u prvih šest mjeseci sasvim solidno poslovala. Ono što je vidljivo je da se bilježi rast u segmentu kako su porasla sistemska rješenja i to za 27,9 posto na 330 milijuna kuna. Istovremeno i Combis, koji je u vlasništvu HT-a i jedan od najjačih domaćih sistem integratora bilježi rast od 22,17 posto.

Kao i konkurencija na tržištu, zapravo jedino Vipnet, HT bilježi rast kapitalni ulaganja koja su povećana u odnosu na prvo polugodište 2015. za 10 posto, na 645 milijuna kuna, s fokusom na razvoj nepokretne i pokretne mreže, posebno povećanje kapaciteta za širokopojasni pristup internetu.

Iako su prihodi i dobit vrlo malo rasli, obzirom na stanje na tržištu, konkurenciju to su sasvim dobri rezultati, a to dokazuje i stabilnost EIBTDA marže (dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije) kao i marže neto dobiti.

Poslovni rezultati HT-a pokazuje kako je fiksna telefonija u silaznom trendu, da raste mobilna telefonija i usluge širokopojasnog pristupa Internet bilo da je riječ o fiksnoj i mobilnoj telefoniji. Pritom treba naglasiti kako je HT vrlo agresivno kroz Magentu 1 krenuo u objedinjavanje usluga fiksne i mobilne telefonije, a što se tiče širokopojasnog pristupa Internetu kroz ulaganje u optičku mrežu koja sada dolazi i do kućanstava FTTh će sigurno biti generator rasta iako cjenovno nema razlike između ADSL pristupa i pristupa putem optike.

Nadalje za HT je vrlo važno da je brzine pristupa u 4G mreži povećane su sa 150 Mbit/s na 225 Mbit/s, a u određenim područjima i na 262,5 Mbit/s. Pokrivenost stanovništva u zatvorenom prostoru povećana je sa 65,2 posto na 67,4 posto. Mogućnost optičkog pristupa u nepokretnoj mreži proširena je na više od 227 tisuća kućanstava. Međutim kod ovih mobilnih brzina za podatkovni promet treba uvijek imati na umu zagušenost mreže, broj korisnika na jednoj baznoj stanici i u konačnici kakav se pametni telefon koristi odnosno koliko je njegova maksimalna 4G brzina.

Vrlo zanimljiva stavka su i razni prihodi koji su pod utjecajem rasta prihoda od energetskih usluga pa je tako u prvoj polovini 2016. godine ostvareno od prodaje električne energije 41 milijun kuna u odnosu na prvu polovinu prošle godine kada se bilježi 21 milijun kuna.

Zanimljivo je za primijetiti kako su prihodi Iskona nakon dosta vremena prvi put pali u ovih šest mjeseci 2016. godine i to za 1,06 posto na 186 milijuna kuna što se dosad nije događalo.

Kada se pak ukupno pogledaju rezultati HT-a u prvih šest mjeseci ove godine oni su solidni, ne iznenađuju, no jasno je da i uz smanjenje broja zaposlenih za gotovo 280 u prvih šest mjeseci kompanija i dalje planira restrukturiranja i prilagođavanja tržišnoj situaciji.